Skvrnatička řepná: Nepřítel, který poškozuje řepu či mangold
Skvrnatička řepná je název pro houbové onemocnění. A je to velmi trefný název. Nejčastěji se totiž vyskytuje u řepy a projevuje se skvrnami na listech. Onemocnění se snadno přenáší z jedné rostliny na druhou, a to větrem, deštěm nebo i s infikovaných zbytků řepy. Ideální podmínky pro růst této choroby je vlhko a teplo. Nejčastěji tedy řádí v teplých měsících, zejména v červenci. Pokud je ale teplo i dříve, může se objevit už v květnu nebo červnu.
Skvrnatička řepná – vzhled
Toto houbové onemocnění patří k těm, které identifikujete poměrně snadno. Na listech se totiž vyskytují kulaté skvrny, které mají průměr 2 až 5 mm. Jejich okraje jsou do červena až do hněda. Uprostřed těchto okrajů se nachází bílé skvrny, které postupem času šediví, začnou se drolit až z nich nakonec zbytou jen okraje. Tento stav samozřejmě nesvědčí zdraví rostliny. Kořeny i listy jsou menší. Léčba onemocnění není jednoduchá, proto se vyplatí přijmout několik preventivních opatření.
Foto: Pixabay
Dostatečná vzdušnost
Pokud řepu vystavíte příliš nahusto, koledujete si o problémy. Záhon vyberte tak, aby k němu byl přístup vzduchu (ideálně tedy na volném prostranství, nikoli u zdí apod.). Vítr pomáhá odnášet přebytečnou vlhkost (déšť a rosa). Také je vhodné pravidelně odstraňovat plevel, protože i ten snižuje vzdušnost mezi rostlinami.
Zálivka na listy
Zalévat rostlina rovnou na listy snese jen málokterá rostlina. A u řepy to může způsobit lepší podmínky pro vývoj houbového onemocnění, jako je skvratička. Pokud je třeba řepu zalévat (se zálivkou to nepřehánějte), dělejte tak ke kořenům.
Odstranění napadených listů
Na začátku onemocnění se vyplatí sbírat napadené listy. Nenecháme je ale ležet na záhoně ani je nedáváme do kompostu (houba přežije i mráz – v kompostu hyne až zhruba po 1,5 roku). Nejlepší je vyhodit je nebo spálit. Houba může přežívat i ve zvířecím trávicím traktu, takže i jejich hnůj může být infikován.
Střídání stanoviště
Řepu pěstujte na jednom stanovišti maximálně jednou za 3 roky. Houba totiž může přežívat i v rozdrcených listech, které jsou pouhým okem neviditelné.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/skvrnaticka-repna-napada-repu-i-mangold.html
https://niepodlewam.pl/chwoscik-buraka-cwiklowego-11-sposobow-zapobiegania/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!