Škvoři v zahradě: vypadají hrozivě, zbavit se jich ale nechcete

Škvoři

Škvoři jsou broučci, kteří už od pohledu vypadají nebezpečně: jejich tělíčko je totiž zakončeno klíšťkovitými štěty. Tento hmyz má protáhlé tělo, které může být dlouhé asi 1,5 cm. Má hnědou až černou barvu a dokonce dva páry křídel, které ale používá minimálně. I když vypadá hrozivě, pro člověka hrozbou nejsou. A v zahradě příliš neškodí. Mohou sice způsobit škody na listech, ale ty nejsou ve velkém měřítku. Ve skutečnosti vám mohou spíše posloužit.

Škvoři jsou vaši spojenci

Spíše než za škůdce byste je měli považovat za spojence, protože patří mezi dravý druh hmyzu. Ten si rád pochutná na škůdcích, kteří mohou v zahradě způsobit mnohem větší škody než škvoři samotní. O jakých škůdcích je řeč? Škvoři si rádi pochutnávají na mšicích, plžích a některých druzích larev hmyzu. Většinou nás spíše odpuzuje jejich vzhled než škody, které mohou způsobit. Můžete se proto pokusit vyloučit je z těch částí zahrady, kde chcete trávit svůj čas.

Škvor
Foto: Pixabay

Sucho zamořených oblastí

Škvoři obývají především místa, která jsou vlhká. Pokud se tedy pohybují v určité části zahrady, kde je nechcete, pokuste se tato místa vysušit. Můžete je vystavit slunečním paprskům nebo odstranit mulč, aby došlo k vysušení. Tato opatření je možné používat pouze dočasně. Jakmile si škvoři najdou nové stanoviště, můžete mulč (či jiné opatření) vrátit do původního stavu. Výhodou vysušení určité oblasti je také to, že tuto plochu ochráníte i před hlemýždi a slimáky, kteří sucho také nemají rádi.

Škvoři a pasti

Další možností, jak se zbavit škvorů, je odchytit je do pastí a pak je přenést na jiné místo, kde mohou být užiteční. Takovou pastí jsou vlhké srolované rodiny nebo malá kartonová krabice. Škvoři jsou nejvíce aktivní v noci, kdy hledají i chráněné místo, kde mohou strávit den. Pasti proto nachystejte v podvečer a druhý den ráno je přeneste na jiné stanoviště. Pokud se vám podařilo nalákat jen malé množství škvorů, pak můžete do novin či krabice přidat ovesné vločky či otruby.

Ohrožené rostliny ochraňte lepivou bariérou

Na trhu jsou lepidla na ochranu stromů, které můžete nanést na ty rostliny, o kterých si myslíte, že jsou v ohrožení. Tímto způsobem je ochráníte nejenom před škvory, ale také před mšicemi a některými jinými lezoucími škůdci. Do určité míry může místo speciálního lepidla fungovat také lepicí páska nebo dokonce vrstva vazelíny.

Škvoři nemají rádi křemelinu

Také křemelina je všestranným prostředkem, díky kterému se můžete zbavit škůdců, jako jsou škvoři, mšice nebo také slimáci. Jedná se o prášek, který vysušuje měkká tělíčka škůdců. Navíc se jedná o ekologický prostředek na hubení škůdců, takže neohrožujete životní prostředí (jako některé chemikálie používané proti škůdcům).

Zdroje info:

https://www.forbes.com/home-improvement/pest-control/get-rid-of-earwigs/

https://www.thespruce.com/how-to-i-get-rid-of-earwigs-1402695

 Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!