Skvělé pistáciové oříšky? Pěstovat je lze, má to ale háček
Pistáciové oříšky jsou velice chutné – a také velice drahé. Pokud navíc sháníte variantu nepražených a nesolených pistácií (například do vánočního cukroví), může to být poměrně problém. Ačkoli obchody již kromě tradiční solené a pražené varianty pistácií nabízí ještě i variantu nesolenou, přírodní pistácie je stále obtížné sehnat. Navíc si nikdy nebudete jistí jejich kvalitou. Je možné vypěstovat si vlastní pistácie?
Řečík pistáciový
Pistácie rostou na keři známém pod názvem řečík pistáciový nebo také pistácie pravá (Pistacia vera L.). I když se jedná o rostlinu, která pochází se Středního východu, můžeme ji pěstovat také v podmínkách České republiky. Tato rostlina totiž nejčastěji roste v nadmořské výšce 600 až 1800 metrů nad mořem. Protože kořeny prorůstají do veliké hloubky – až pět metrů, může tento keř růst i na kamenitých místech afghánských hor.
Foto: Pixabay
Pistácie v České republice
A jak je to s pěstováním této rostliny u nás? Mráz tuto dřevinu nespálí, a tak je možné pěstovat pistácii i na zahradě. Avšak máto jeden háček. Oříšky nejspíš nedozrají. Pokud chcete sklízet oříšky, je důležité pořídit si samčí i samičí odrůdu. Samčí odrůda opyluje samičí, která potom plodí oříšky. Pohlaví plodu se ale pozná až po šesti či osmi letech (v době prvního květu).
Foto: Pixabay
Pěstování pistácie pravé
Pokud hledáte místo pro tyto rostliny, zvolte takovou půdu, která není mokrá ani kyselá. Jinak nemusíte půdu nijak připravovat, pistácie si nevybírá. Šlechtěné odrůdy pistácie vydrží mráz do -10 °C (nižší teploty by ji mohly poškodit). To, co pistácie potřebuje, je dostatek světla. Bohužel je u nás příliš krátká vegetační doba, takže plody nestihnout dozrát. Pokud ale budete pistácii pěstovat v květináči, fóliovníku či skleníku, můžete vegetační dobu prodloužit a kdo ví, třeba se dočkáte i oříšků!
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!