Škůdci rostlin: Přehled těch nejhorších

Mšice

Pokojové rostliny vyžadují spoustu péče, aby se vám odvděčili nádherným vzhledem. Avšak někdy i přes tu největší snahu se může stát, že rostliny začínají chřadnou. Příčinou tohoto stavu mohou být škůdci, kteří jsou ne vždy viditelní. Živí se buněčnou šťávou vaší rostliny, ničí kořeny rostliny – a je samozřejmé, že to se vaší rostlině rozhodně nelíbí. Pokud nezakročíte, může to skončit úhynem rostliny. Naštěstí je možné se většiny škůdců zbavit pomocí domácích prostředků.

Svilušky

Tito malí tvorečkové dosahují velikosti několika milimetrů a mohou mít bílou, zelenou nebo červenou barvu. Jedná se o nenápadného škůdce, který je ale tím nebezpečnější. Rostlině škodí tak, že vysává její buněčnou šťávu. To způsobuje vysychání rostliny, takže místo samotných škůdců si nejprve všimnete žloutnoucích listů. Typickým znakem jsou také pavučiny na stonku rostliny. Těchto škůdců se můžete zbavit tak, že zvýšíte vlhkost své rostliny – každý den rostlinu stříkejte vodou. Jednou za týden rostlinu omyjte pod tekoucí vodou.

Mšice

Mšice jsou obvykle problémem u zahradních a balkonových rostlin, někdy se ale mohou vyskytnout taktéž na pokojových květinách. Přirozené nepřátele, jako je slunéčko sedmitečné nebo mravenci, ve vnitřních prostorách nejspíše použít nechceme. Pokud se tedy chcete mšicí zbavit, omyjte svou rostlinu pomocí česnekového odvaru – hadřík do něj namočte a přetřete všechny zelené části rostliny. Na ty ne více než pětimilimetrové broučky existuje na trhu také spousta repelentů.

Vlnatky

Tento škůdce může na první pohled vypadat jako malý kousek vaty – má bílou barvu a tělíčko je pokryté drobnými chloupky. Obvykle se nachází na spodní části listů, kde postupně vysávají rostlinnou šťávu. Listy ztrácí svou pružnost a vysychají. Jakmile objevíte jednoho broučka, ihned zakročte, protože vlnatky se velice rychle množí a přenáší se na další rostliny. Pokud se vlnatka na rostlině přemnoží, je lepší ji vyhodit. Infikované rostliny můžete tohoto škůdce zbavit tak, že na vatovém tamponu nanášíte na listy denaturovaný alkohol. Vyplatí se rostlinu často omývat mýdlovou vodou.

Vlnatka

Foto: Pixabay

Sciara militaris

Jedná se o drobné mušky, které létají v okolí rostlin. Živí se organickou hmotou v zemině. Samotné mušky nejsou příliš škodlivé, avšak jejich larvy mohou způsobit úhyn rostliny. Tyto larvy jsou malí, průhlední červíci, kteří se živí kořeny rostliny. Nejenže kořeny poškozují, ale taktéž je mohou infikovat různými chorobami. Účinným prostředkem je umístění žlutých karet s lepivou látkou, na kterou se přilepí dospělý hmyz. Pokud už máte larvy, je zapotřebí zcela vyměnit zeminu a dobře omýt kořeny.

Zdroj info: https://farmfoodfamily.com/worst-garden-pests/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!