Skořice v naší zahradě: tipy, jak ji využít
Vůni skořice každý zná. A její použití v kuchyni také není žádnou novinkou. Skořici využíváme na dochucení kávy, dezertů, ale také zelených fazolek či teplých i studených nápojů. Také poměrně dost lidí už ví, že se jedná o kůru tropického stromu, který má název velmi podobný jako samotný produkt: skořicovník. Díky chuti skořice jsou vaše léky nebo také dietní strava mnohem chutnější, své využití nachází skořice ale také v léčitelství, kosmetice či při výrobě likérů.
Léčivé účinky skořice
Aby byla skořice co nejúčinnější, je důležitá její kvalita. Skořice ze Srí Lanky se obvykle považuje za tu nejkvalitnější. Lidé ji používali (a mnohdy ještě dodnes používají) na podporu chuti k jídlu, ale také pro její antibiotické a desinfekční účinky. Skořice se používá také při nachlazení a kašli. Podporuje také kardiovaskulární zdraví, protože snižuje krevní tlak. Zklidňuje silnou menstruaci i krvácení z nosu.
Foto: Pixabay
Nahradí stimulátor růstu
Pokud toužíte množit své bylinky nebo i jiné pokojové teploty, stačí smíchat vodu pokojové teploty se lžící skořice. Díky ní rostliny krásně zakoření. Promíchejte a ponořte do této směsi svůj řízek. Nezapomeňte na to, že v jedné sklenici by mělo být pouze tolik rostlin, aby se vzájemně nedotýkali svými listy. Podle druhu rostliny budete muset počkat týden nebo i více, než se objeví první kořeny. Pak už můžete rostlinu přesadit do pěstebního substrátu.
Nevoní mravencům…
Ačkoli lidé považují vůni skořice za příjemnou, pro mravence má nepříjemný zápach. Když vidíte, jak se vaší zahradou šíří řádka mravenců, můžete jim cestu přehradit tak, že jim do cesty nasypete skořici.
… a komárům
Také komáry aroma skořice odpuzuje. Můžete smíchat vodu se skořicí a naplnit jí láhev s rozprašovačem. Tuto směs pak aplikujte na tělo. Pokud nechcete vonět po skořici, můžete si koupit skořicový esenciální olej a nakapat jej do aromalampy.
Proti plísním
Pokud jste na svých rostlinách objevili plíseň, můžete se jí zbavit s pomocí skořicové vody. 4 lžíce skořice zalijete studenou vodou a necháte odstát. Druhý den tekutinou postříkejte postižená místa. Jestliže se chcete zbavit plísně ze substrátu, stačí, když asi lžičku skořice zapracujete do povrchu substrátu.
Poškození rostlin
Pokud větrem nebo vaší vlastní manipulací došlo ke zlomení větviček nebo vznikla jiná rána na rostlinách, můžete napomoci její regeneraci tak, že ji posypete skořicí.
Ochrana poupat
Posypte poupata svých rostlin skořicí a ochráníte je tak před škůdci i chorobami.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyuzit-skorici-na-zahrade-30000709.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!