Skořice je nejvíce. Zpříjemněte si nejen uklízení voňavým kořením
Skořice patří mezi voňavé a hřejivé koření. Přidává se nejen do moučníků, ale i do zimních směsí čajů, do cukroví i svařeného vína. I když se v kuchyni používá celý rok, přesto její vůně v zimních měsících tak nějak navozuje vánoční atmosféru.
Co je vlastně skořice
Je to kůra stromu skořicovníku, který roste v tropech. Jeho kůra se suší a používá nejen jako koření. Dříve to bývalo jedno z nejvzácnějších koření a platilo se za něj nejen zlatem, ale doslova i životem.
Skořice nejen v kuchyni
V kuchyni dodá pokrmům chuť a vůni, některá jídla si bez ní nelze ani představit. Její vůně ale nalézá využití i jinde. Například se přidává do vosku na vonné svíčky, v kosmetice třeba do krémů a mycích gelů či pěn. Hruběji namletou skořici můžete vmíchat do vlastního oblíbeného pleťového krému a použít ji jako peeling. V létě se mletou skořicí dají odradit mravenci, kteří si k vám našli cestičku zvenčí a sype se i na záhonky nebo do květináčů. Její vůni škůdci nesnášejí. Svitky skořice také krásně působí v různých zimních a podzimních aranžmá. V neposlední řadě je také lékem na některé neduhy. Zkrátka, skořice je všestranně užitečná a je dobré mít ji stále po ruce.
Foto: Pixabay
Úklid se skořicí
Je to nový trend a zároveň způsob, jak si zpříjemnit úklid, například vytírání podlahy. Prostředky na úklid mají své vlastní vůně, ty však nedokáží na dlouho neutralizovat pachy domova, které jsou tak brzy zpět. Na to pomáhá právě skořice. Stačí nasypat jednu lžičku velmi jemně mleté skořice do kbelíku s vodou a dobře rozmíchat. Váš mop spolehlivě roznese její silnou aromatickou vůni po celém bytě.
Skořice jako lék
Skořice se odedávna využívá i v léčitelství a moderní farmaceutický průmysl není výjimkou. Vyrábí se různé oleje, tinktury nebo koncentráty. Vy si ale vystačíte s kvalitním práškem, stačí jedna lžička mleté skořice denně a účinky se dostaví. Můžete ji přimíchat třeba do jogurtu, posypat s ní ranní kaši nebo ji smíchat se lžičkou medu, či si ji nasypat do čaje. A jak skořice pomáhá?
- Zlepšuje trávení – zahřívá organismus, takže zrychlí metabolismus, pomáhá štěpit tuky a také podporuje chuť k jídlu.
- Reguluje hladinu cukru v krvi, což ocení zejména diabetici.
- Působí na krevní oběh tím, že snižuje krevní tlak i cholesterol.
- Zmírňuje nachlazení svými silnými antiseptickými účinky.
- Má antioxidační účinky, protože obsahuje polyfenoly.
Skořice zaručí hojnost
Toto vzácné koření bylo používáno již ve starém Egyptě a Řecku. Věřilo se, že skořice má mocnou energii, která přitahuje do domu hojnost. Ve spirituálnu a esoterickém světě se tvrdí, že skořice díky svým antiseptickým vlastnostem odstraňuje z vašeho domova stagnaci a různou blokaci, takže do něj může vstoupit bohatství a prosperita. Pokud jste na tyhle jevy vnímaví a věříte jim, třeba vám opravdu skořice pomůže, jestliže jste ale skeptičtí, žádného bohatství se nejspíš nedočkáte.
Na velké znečištění funguje sůl
Sůl, konkrétně kuchyňská sůl (chlorid sodný), má absorpční a dezinfekční vlastnosti, což ji činí užitečnou při úklidu domácnosti. Zde je návod, jak můžete použít sůl k mytí podlah:
- Prostředek na mytí podlahy se solí:
- Co budete potřebovat:
- 1 či 2 lžíce soli (kuchyňské nebo mořské)
- Teplá voda
- Kbelík nebo nádobu na směs
- Mop nebo hadřík na podlahy
Do kbelíku či nádoby na čištění podlahy nalijte teplou vodu. Přidejte 1 až 2 lžíce soli do vody. Množství soli můžete upravit podle velikosti plochy, kterou chcete vyčistit. Promíchejte vodu tak, aby se sůl dobře rozpustila. Navlhčete mop nebo hadřík v této směsi soli a vody a začněte čistit podlahu. Pamatujte, že příliš mnoho soli může zanechat rezidua, proto vždy důkladně opláchněte podlahu čistou vodou po čištění roztokem soli. Po umytí podlahy solným roztokem je důležité ji důkladně opláchnout čistou vodou, abyste odstranili zbytky soli a nechal ji suchou.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/ocet-jedla-soda-myti-podlahy-30000417.html, https://www.netestovano.cz/prirodni-mydlo-skorice-a-cedrove-drevo-95g-friendly-soap/, https://www.nanolab.cz/rady-a-tipy/bily-ocet-pouziti/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)