Skořice jako všestranný pomocník – zbaví vás plísně v květináči a pomůže s množením pomocí řízků. A dohromady s kurkumou působí ještě lépe

Skořice

Skořice jako všestranný pomocník – zbaví vás plísně v květináči a pomůže s množením pomocí řízků. Pokojové rostliny dodávají našim obytným prostorám krásu a přívětivost, ale udržet je zdravé a kvetoucí může být někdy problém. Nečekaným, ale účinným spojencem v tomto úsilí je skořice.

Zlepšení zdraví rostlin pomocí skořice

Použití skořice v zahradnictví začíná její jednoduchou aplikací jako zálivky. Jednoduše nasypte jednu polévkovou lžíci tohoto koření do litru vody a nechte jeden den louhovat. Poté použijte jako zálivku 1krát za měsíc. Skořice funguje jak takový životabudič, který se navíc u vašich pokojovek postará o opravdu krásný vzhled a vitalitu.

  • Zvýšení obsahu živin: Skořice může půdě dodat základní živiny, které napomáhají celkovému zdraví rostlin.
  • Také působí jako přírodní antimykotický prostředek, pomáhá tedy předcházet běžným houbovým problémům rostlin a léčit je.
  • A dokáže také stimulovat růst kořenů, což je užitečné zejména při přesazování nebo množení rostlin pomocí řízků.

Skořice při přesazování a množení rostlin

Přirozené zakořeňovací vlastnosti skořice lze využít také při množení rostlin. Smíchejte jednu lžičku kurkumy (ta má podobné vlastnosti) se stejným množstvím skořice a řízky do roztoku na 20 minut ponořte. Následně stejný roztok používejte jako zálivku jedenkrát do měsíce.

Pokojové květiny

Foto: Pixabay

Ošetření ran

Díky svým antibakteriálním a antimykotickým vlastnostem je skořice také výborným prostředkem k ošetření mechanických poranění rostlin, například při řezu nebo náhodném poškození. Nanesením mleté skořice nebo pasty ze skořicové vody na řezné rány na stromech, keřích nebo pokojových rostlinách je lze ochránit před infekcí a podpořit jejich hojení. Nemusíte tak sahat po drahých přípravcích z obchodu – skořice je bez problémů zastane.

Boj proti houbovým infekcím

U pokojových a balkonových rostlin se někdy na povrchu půdy může objevit bílá plíseň, která zbývá obvykle způsobena přemokřením. Mechanickým odstraněním plísně a následným přimícháním skořice do vrchní vrstvy půdy lze s tímto problémem účinně bojovat. A opakováním tohoto postupu po dobu několika dnů lze plíseň dokonce úplně zlikvidovat – ovšem pokud upravíte zálivku, leckdy se plísně zbavíte už napoprvé.

Dbejte ovšem na správné množství: I když je skořice prospěšná, její nadměrné množství může být škodlivé. Používejte ji proto střídmě, abyste rostliny nezatěžovali – lehký poprašek úplně stačí, není třeba jejím působením zbarvit substrát „dohněda.“

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/lopatkovec-vykvete-cobydup-pomuze-mu-k-tomu-skorice/, https://adbz.cz/hobby/devet-vyuziti-skorice-v-zahrade/, https://pestujme.cz/skorice-potesi-i-pokojove-rostliny-ochrani-je-pred-skudci-i-zakernymi-chorobami/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)