Skořice: Dokonalé koření nejen pro nás, ale i pro rostliny
Skořice je úžasné koření, které má v kuchyni hojné zastoupení. Používáme ji nejen při pečení, ale také při vaření. Například v receptech z indické kuchyně je opravdu vynikající. Ovšem přínosná není jen pro nás, ale také pro rostliny, protože působí jako ochrana proti hnilobě a škůdcům. Jaké jsou její další vlastnosti a jak ji využít?
Se skořicí do květináče
Skořice je často využívána jako dezinfekce na řez rostliny – chrání tak před napadením škůdci. Svou práci odvede také v boji proti plísni na substrátu v květináči. Pokud se vám u rostliny plíseň objevila, substrát z horní části odeberte a zeminu v květináči zasypte skořicí a doplňte substrátem. Za dva týdny substrát opět ošetřete skořicí, abyste zabránili opětovnému vzniku plísně.
Další možné využití skořice
Skořici lze využít také tak, že ji při přesazování rostlin smícháte se zeminu. U tohoto způsobu využití však nekončíme – lze ji využít i jinak, a to tak, že rostlinám připravíte blahodárný postřik. U tohoto způsobu připravte 350 mililitrů horké vody a do ní nasypte jednu polévkovou lžíci skořice. Směs promíchejte a nechte ji přibližně půl hodiny odstát. Poté ji přefiltrujte – bohatě postačí plátýnko a tekutinu slijte do lahve s rozprašovačem. Tímto způsobem zabráníte vzniku plísní.
Pokud nemáte skořici, lze využít 100 % skořicový éterický olej. Stačí, když rozpustíte deset kapek oleje ve sklenici horké vody. Pokud máte plíseň na listech nebo listy napadli škůdci, přidejte pár kapek mycího prostředku na nádobí a směsí postříkejte rostlinu. Postřik aplikujte dvakrát týdně, a to do vyléčení rostliny.
Ulomené části rostlin
Jak už jsme na začátku článku zmínili, skořici lze využít také jako „dezinfekci” pro rostlinky. Pokud se ulomí větvička, zlomí se či se jinak poškodí, stačí, když dané místo zasypete skořicí. Díky tomuto kroku bude rostlina chráněná před napadením škůdci, ale také před vniknutím patogenů. Stejně tak můžete skořici uplatnit i na těle. Ovšem že ne tehdy, když si zlomíte ruku, ale tehdy, když vás bodne například komár. Stačí skořici smíchat s trochou vody a nanést ji na postižené místo.
Skořici lze také využít pro řízkování. Díky tomuto postupu se výrazně urychlí růst a vývoj sazenic, ale také zabráníte infekci a hnilobě.
Zdroj: https://plantsandhouse.com/how-to-use-cinnamon-on-houseplants/
https://sazenicka.cz/vyuziti-skorice/
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)