Škodí ruměnice pospolná? Lidem určitě ne
Znáte ruměnici pospolnou? Zřejmě to mnohým z vás dle názvu nic moc neříká. Mnohdy je tento živočich ne úplně přesně označován jako ploštice. Jde fakticky o černočervené placaté brouky, kteří se vyskytují v poměrně velkých koloniích zejména ve spodních částech lípy. Mohou být ale klidně i na jiných místech. Mnozí lidé tyto malé brouky zašlapávají, což určitě není na místě. Vždyť ruměnice pospolná nijak neškodí, ba naopak, dokáže pomoct. Jak? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.
Tradiční, ale ne příliš oblíbený hmyz
Ruměnice pospolná je latinsky označována jako Pyrrhocoris uterus. Má ale spousty lidových názvů, z nichž nejčastěji hovoříme o muzikantovi, kněžíčkovi nebo marušce. V podstatě se jedná o druh ploštice. Rozšířen je v mnoha oblastech střední Evropy. Délka ruměnice činí kolem 1 cm a typická je kombinací černé a červené barvy. Nejčastěji se s ní setkáme u starých zdí, nebo také v místech spodní části velkých stromů. Pozorovat tyto hezké broučky lze od jara až do podzimu.
Ruměnice pospolná: Foto Pixabay
Neškodí lidem ani rostlinám
Ruměnice pospolná není schopna vykonat velké škody na rostlinách a člověku neublíží vůbec. V podstatě se živí tradičně plody lípy. Semena jsou pokrytá sladkými šťávami, jež ruměnice mohou. Mimo jiné také ruměnice spořádají mrtvé živočichy a pochutnají si i na vejcích hmyzu. Listy rostlin v žádném případě ruměnice pospolné nepozřou. Zkrátka a jednoduše jim nechutnají.
Další zajímavosti o ruměnici pospolné
Ruměnice pospolná nemusí ostatní brouky a vyznačuje se také mírně kyselým zápachem. I z toho důvodu nebývá cíle psů, koček a jiných domácích mazlíčků. Výborná je jako likvidátor komárů. Máte-li na zahradě ruměnice, pak se nemusíte bát obtěžování při večerním grilování. Jediný problém vznikající v souvislosti s tímto hmyzem tkví v tom, že vytváří poměrně solidní kolonie.
Ruměnice pospolná: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.