Sklízení dýní: naučte se znaky, které vám řeknou, že dýně jsou už připravené
Dýně patří k plodinám, které nemusí být jednoduché na pěstování, přesto se do toho řada lidí každoročně pouští. Dýně je náročná na živiny i správnou zálivku, a to je třeba uhlídat. Kromě toho musíte vědět, kdy je vhodné období pro sklízení dýní. Pokud sklidíte příliš brzy, na dýni si nepochutnáte. Pokud sklidíte příliš pozdě, také už nemusí být dobrá. Proto je vhodné naučit se rozpoznat ten správný okamžik.
Sklízení dýní vyžaduje vhodné načasování
Situaci ohledně sklízení dýní nám neusnadňuje ani to, že dýně mohou mít různé velikosti, tvary a dokonce zbarvení. Ať už ale pěstujete jakoukoli dýni, vždycky existuje několik jednoduchých vodítek, kterých se můžete držet, abyste rozpoznali ten správný okamžik. Dobré je poznačit si okamžik výsadby, protože v návodu na pěstování je obvykle uvedeno i to, kdy je možné dýni sklidit. To však nemusí být směrodatné.
Dýně po odtržení nedozrávají
Některé druhy ovoce a zeleniny dobře dozrávají i poté, co je odtrhnete od rostliny. Typické jsou tím například rajčata. Pro dýně to bohužel neplatí, proto je zapotřebí vhodný okamžik správně načasovat. Zrání na rostlině navíc rostliny chrání před vznikem hniloby. První známkou toho, že je dýně připravena ke sklizni je její barva. Měli byste vědět, jakou dýni pěstujete. Když dýně dosáhne své jednotné, zralé barvy, semena jsou také vypěstována a schopná produkovat novou úrodu pro příští sezónu.
- Pokud mráz udeří brzy a zabije rostlinu dříve, než se plody plně vybarví, bude dýně nadále vyvíjet svou zralou barvu, za předpokladu, že již začal proces vybarvování.
Matná slupka je čas sklízení
Dokud dýně dozrávají, mají lesklou slupku, která odráží sluneční světlo. Když už je zralá, slupka ztrácí svůj lesk a je matná. Platí také, že slupka je tvrdá – pokud se pokusíte poškrábat ji pouhým nehtem, nepodaří se vám to. Další nápovědou je odumírající rostlina. Jakmile začne žloutnout a umírat, je to symbolem toho, že dýně už je zralá. Aby škůdci nebo choroby nepoškodily vyvíjející se dýně, je dobré je umístit na teplé a suché místo, kde mohou do určité míry pokračovat v dozrávání.
Dýně a mráz
Dýně snesou i mráz, ale pravdou je, že dochází k oslabení jejich tvrdé slupky. Ta má za úkol ochránit je před houbovými a jinými chorobami a škůdci. To znamená, že přemrznutím ztrácí dýně svou odolnost. Proto je lepší dýni sklidit dříve, než přijde mráz. Navíc (stejně jako u jiných potravin) není vhodné, aby dýně zamrzla a rozmrzla několikrát po sobě. Přemrzlé dýně se nehodí pro dlouhodobé skladování.
Tipy pro sklízení dýní
Dýni bychom měli sklidit ideálně za slunného a suchého dne v okamžiku, kdy je rostlina již odumřelá. Použijte k tomu ostrý nůž, kterým oddělíte plod od stonku. Stonek by měl být dlouhý až 10 cm – čím je delší, tím je dýně trvanlivější. Dýni noste vždy za plod a nikoli za stonek. Ten se totiž může odlomit, a pokud dýně spadne, může se poškodit. To se samozřejmě podepíše i na jejím skladování.
Zdroje info:
https://www.bhg.com/gardening/vegetable/when-to-harvest-pumpkins/
https://www.ireceptar.cz/zahrada/kdy-sklizet-dyne-30001005.html
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!