Sklízení cibule: nedopouštějte se nejčastějších chyb!

Cibule

To, že je cibule připravená ke sklizni, poznáte podle stavu její natě. Odhadnout správnou dobu je důležité. Sklízet bychom měli ale též s ohledem na počasí. Pokud je půda mokrá, může být snadnější vytáhnout cibule ze země – nicméně budou špinavé od zeminy a navíc tím prodloužíte jejich sušení. A to může znamenat větší riziko hniloby či plísní. Toto je jen jedna z chyb, které se zahradníci dopouštějí. Jaké jsou ty ostatní?

Vytrhávání listů rostoucí cibule

Napříč internetem se rozšířila fáma, že pokud budete odstraňovat nať rostoucí cibule (ne všechnu, ale necháte jen pár zelených výhonů), tak tím pošlete více energie do podzemní části a urychlíte tím její zrání. Bohužel to není pravda. Tím, že budete vytrhávat cibulovou nať, docílíte přesného opaku. Nať produkuje sacharidy, které jsou potřebné pro zvětšení podzemní části rostliny. Při vylamování budete sklízet menší cibuli.

Cibule
Foto: Unsplash

Sklízení začíná, když polovina nati seschne

Skutečnost je trochu jiná. Ukázalo se, že chuť cibule dosáhne optimální chuti, jakmile přirozeně odumře asi 80 % nadzemní části cibule. To znamená, že zaschnout musí více než dvě třetiny nati. Čas na sklizeň můžete poznat též podle místa, kde se cibule spojuje s natí – tento „krček“ musí být vysušený, nikoli zelený a šťavnatý. Jakmile uschnou dvě třetiny natě, sklizeň neoddalujte více než týden, protože:

  • hrozí zvýšená pravděpodobnost hniloby;
  • cibule jde do květu a začne tvořit semena. To se negativně projeví na její chuti.

Cibule se suší na sluníčku

To, jak dlouho budete cibuli vytaženou ze zeminy sušit, záleží na podmínkách, v jakých to budete dělat. K sušení cibule budou zapotřebí minimálně dva týdny. Vlivem počasí se tato doba může protáhnout až na čtyři týdny. Optimální podmínky k sušení je teplota 23 až 32 °C a místo mimo přímé sluneční světlo, avšak s dostatečným provzdušněním. Pokud cibule nebude dobře vysušená, je při skladování náchylná k hnilobě a plísňovým onemocněním.

Příliš velký ořez natě cibule

Před skladováním je dobré zkrátit nať cibule. Nechte asi 2,5 cm stonku (klidně i o něco více). Pokud byste seřízli příliš mnoho stonku, zvyšujete tím pravděpodobnost hniloby a plísní.

Skladování poblíž jiného ovoce

Pokud bedny s cibulí umístíte vedle těch, kde máte například jablka, pak si můžete být jisti, že jablka budou chutnat po cibuli. Platí to i o jiném druhu ovoce. Ze stejného důvodu neskladujeme ovoce ani poblíž česneku. Na stavu česneku ani cibule se to sice neprojeví, avšak zkazíte si úrodu ovoce. Vhodná teplota pro skladování je 0 až 2,2 °C. Cibule by ale nikdy neměla přejít mrazem, protože to ji nenávratně poškodí jak na chuti, tak na struktuře. Teploty nad 4,5 °C mohou způsobit klíčení cibule.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/cibule-sklizen-30000704.html

https://lancaster.unl.edu/harvesting-and-curing-onions

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!