Sklízení česneku: jak poznat, že už je čas
Není nad český česnek! Jen ten má správný říz, který od česneku čekáme a také to pravé množství zdraví prospěšných látek, které nás mohou ochránit před mnohými nemocemi. A pokud jste si zasadili svůj vlastní česnek, přichází nyní čas na jeho sklizeň. Jak poznáte, že už můžete sklízet, ale také tipy jak jej správně usušit a skladovat – to vše najdete v tomto článku.
Jak poznat, že už je čas sklízet?
Česnek nepaličák (má nepravidelné uskupené stroužky) se sklízí tehdy, kdy téměř polovině rostlin polehne nať. V tuto chvíli by již měly mít tři až čtyři slupky. Česnek paličák (má pravidelně uskupené stroužky okolo tuhého středu) sklízíme tehdy, když jim zbývá asi pět dužnatých listů. V tu dobu bude mít čtyři až pět slupek. U paličáků navíc můžeme čekat, až se květní stvoly s pacibulkami začnou narovnávat. To je totiž dobrý signál, že přichází čas sklizně.
Česnek: Zdroj obrázku Pixabay.com
Hlávkování paličáků
Pokud pěstujete na své zahradě paličáky, je žádoucí odsranit jim včas květní stvoly z pacibulkami, protože tím maximalizujete svůj výnos. Abyste poznali, zda se narovnávají a určili tak čas sklizně, můžete jich na svém záhonu nechat jen pár. Tyto kontrolní stvoly pak můžete kontrolovat.
Kdy je čas sklizně?
Česnek sklízíme v létě, kdykoli od konce června až do poloviny srpna. Důležité je to, co máte za odrůdu. Obvykle se prvních stroužků dočkáte za 16 až 36 týdnů po výsadbě. Vzhledem k poměrně velkému rozmezí je dobré, když si zapamatujete jméno odrůdy česneku nebo si už při výsadbě označíte v kalendáři, kdy může být připraven ke sklizni.
Sklízení a sušení česneku
Samotné sklízení paliček česneku by mělo jít pouhým vytáhnutím ze země – někdy můžete půdu kolem uvolnit vidlemi či rýčem. Sklizené rostliny necháváme sušit i s natí ve svazcích po deseti až dvaceti kusech. Zavěste je na suché a vzdušné místo, kam nasvítí přímé sluneční paprsky. Sušení trvá přibližně měsíc. Po uschnutí můžete česnek splétat do copů nebo nať zkrátit na cca 3 cm.
Skladování česneku
Ideální je zaplést česnek do copů a zavěsit je na dobře větraném místě. Pokud ale nechcete splétat, pak česnek se zkrácenými natěmi umístíme na suché místo, například do beden, aby nevzniklo prostředí vhodné ke vzniku plísní. Česnek skladujeme tam, kde teploty neklesnou pod nulu.
Česnek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!