Sklizeň višní v plném proudu: Zdravé jsou také stopky

Višně

Srovnáme-li oblíbenost třešní a višní, nejspíše nám vyjde, že třešně mají lidé mnohem raději. Svědčí o tom zejména přímá konzumace. Mnozí z nás dají spíše přednost sladkým šťavnatým třešním před poměrně trpkými višněmi majícími typickou nakyslou chuť. Višně ovšem skýtají neskutečně množství různých způsobů zpracování a jejich léčivých vlastností se už od pradávna využívalo v lidovém léčitelství. My se proto podíváme na tyto plody poněkud podrobněji.

Původ nejspíše v Asii

Mnozí botanikové tvrdí, že višeň obecná označovaná jako Prunus cerasus L. má původ v oblastech současného Íránu, Kavkazu a Arménie. Právě z těchto míst ji Římané dotáhli do Evropy. U nás se objevují první zmínky o výsadbě višní v tuzemských sadech ve 14. století. V naší zemi se dnes višně nacházejí pouze v konkrétních určitých oblastech. Mnohem více se pěstují třeba v Itálii, Francii nebo Německu.

Višně

Jaké látky vlastně višně obsahují?

Tak především vitamíny, a to z řad A, B i C. Součástí višní je spousta tříslovin a pektinů. Zapomenout nemůžeme ani na kyselinu jablečnou a citronovou. Z dalších látek obsahují višně hlavně:

  • mangan,
  • sodík,
  • zinek,
  • železo,
  • jód,
  • vápník,
  • hořčík
  • a fosfor.

Jak višně dokážou pomáhat?

Především pomáhají při posilování imunity a oběhového systému. Jinak by měly také zvyšovat odolnost vůči stresu a dokážou také nepomáhat ve vylučování těžkých kovů z těla. Počítejte u nich určitě s mírně projímavým účinkem. Vyplavují z těla také kyselinu močovou. Výborné jsou při regeneraci svalů a zmírnění bolestivosti. Údajně by také višně měly pomáhat při zpomalování stárnutí pleti. Zvyšují také produkci inzulínu, takže snižují hladinu cukru v krvi.

Višně

Využívají se i stopky

V přírodní medicíně mají své místo nejenom plody višně, ale i stopky. Právě v nich se ukrývá spousta tříslovin a dalších látek majících pozitivní vlastnosti na lidské tělo. Tradičně se suší tak, aby zůstaly zelené. Stopky višní umí taktéž redukovat neutralizovat tuky, proto se používají na mnohé přípravky určené k redukci tělesné váhy. Odvar z listů višně je ideální při chudokrevnosti. Pecky absorbují teplo. Dají se zašít do látky a následně používat pro nahřívání konkrétních míst. Dřevo višně je skvělé pro uzení. Pracují s ním ale i řezbáři, protože má krásnou červenohnědou barvu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.