Sklizeň melounů: Jak poznat zralý meloun na zahrádce
Milujete melouny a neodpustíte si jejich pěstování na zahradě? Popravdě dnes už nejde o až tolik adrenalinovou záležitost, jelikož melouny vyrostou. Jde jen o to, kolik budu mít plodů a o jejich velikost. Na pěstování melounů jsme se již soustředili v jednom z minulých článků. Dnes se soustředíme na sklizeň vodních melounů. Víte, kdy je meloun zralý? Vaše odpověď bude nejspíše negativní. Ostatně spousta lidí neví ani to, jak vybrat zralý meloun v supermarketu. Jaké jsou tedy základní znaky zralého melounu? Pokusíme se je shrnout, nicméně k jednoznačnému závěru se bohužel nedostaneme.
Zasychání stopky a rostliny vůbec
Mnozí lidé tvrdí, že v momentu, kdy je meloun zralý, je zaschlá stopka, případně už začíná pomalu usychat další část rostliny. Může tomu tak být, nicméně při teplotách, které jsou nadprůměrné, zrají i melouny poněkud dříve. Často tak přijdete k melounu až v momentu, kdy už je přezrálý.
Žlutá spodní část melounu
Ano, zralý meloun se mnohdy pozná i podle toho, že je jeho spodní část žlutá. Když se podíváte v supermarketu, prakticky všechny plody ji takovou mají. Opět nejde o nijak určitý znak.
Poklepání také není úplnou jistotou
Často se hovoří o tom, že zralý meloun poznáme jednoduše pouhým poklepáním. Jestliže duní, je zralý. Jestliže je ale dutina prasklá, je test nesměrodatný. Mnohdy bohužel duní melouny i tehdy, když nejsou zralé.
Doba zrání se pohybuje okolo 5 týdnů
Tato metoda je sice nejzdlouhavější, nicméně asi nejúčinnější. Doba zrání vodního melounu se aktuálně pohybuje okolo 5 týdnů. Jestliže si u prvního plodu zaznačíte dobu jeho vzniku a počkáte 5 týdnů, můžete si být jistí, že by měl být plod zralý. Pro jistotu si není problém počkat klidně i ještě jeden týden. Někdo právě testuje tento první meloun a poté podle něj sklízí další. Mnozí lidé si ovšem myslí, že je to škoda, když se sklizeň nepodaří. Často je prostě sklizeň melounů otázkou citu a štěstí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.