Sklizeň levandule
Levandule se řadí mezi květiny, které si díky své vůni doslova zamilujete. Ostatně stačí si přivonět i se zavřenýma očima a poznáte. Mnohdy už oči ani nebudete chtít otevřít. Velmi důležité je určitě správné pěstování levandule, nicméně zapomenout nemůžeme ani na její sklizeň. Pravidla pěstování si tedy projdeme pouze velmi zběžně rychlým způsobem a soustředíme se spíše na sklizeň levandule. Ta může být při správném postupu maximální.
Jak vhodně pěstovat levanduli
Levandule miluje sluníčko a také poměrně lehké půdy zásaditého charakteru. Jestliže má své podmínky, dokáže se vám odměnit v podobě rozvětveného velkého keříku se spoustou kvítků. Některé kultivary levandule méně snášejí mráz, takže byste je měli dokonale ochránit. Většinou ale dokáže levandule lékařská přečkat i mrazy do – 15 stupňů. Na jaře byste měli keříky dokonale ostříhat, aby znovu hustě obrostly. Optimální je učinit tak až u samotného povrchu země. Zálivka u levandule může být minimální. Příliš vody nepotřebuje.
Když je čas sklízet…
Sklizeň levandule je pochopitelně závislá především na prostředí, v němž je tato květina pěstována. Většinou dochází ke sklizni v období června či července. Některé druhy je ale možné sklízet i později v průběhu měsíce srpna. Stonky je nutné sklízet těsně před rozkvětem, jinak dojde k rozpadu celé rostliny. Suché květy byste měli dát do hermeticky uzavřených nádob, aby nedošlo k úniku tolik potřebného aroma. Listy sbírejte kdykoli v průběhu růstu od jarního období až klidně do sklizně, tedy do podzimu.
Multifunkční léčivé účinky levandule
O faktu, že je levandule léčivka, není pochyb. I malá levandule v květináči může mít skvělé účinky. Výborná je hlavně při potížích strávením, v období klimakteria a také při různých střevních kolkách. Stačí pouze kvalitně vyluhovaný čaj a máte postaráno. Vynikající je levandule i na spaní jako součást aromatických polštářků.
Podívejte se na krásné levandule…
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.