Sklizeň fazolí: Jak využít skvělou úrodu?

Fazole

První fazolová semena se objevila počátkem 16. století a to v přístavech španělských mořeplavců. Španělé i Portugalci z fazolí dělali odvar, který používali jako nápoj proti melancholii. Fazole obsahují spoustu prospěšných látek, především železa, a proto jsou pro nás tolik užitečné a i proto je pěstujeme. Navíc se říká, že čím víc sklízíte, tím více fazolí máte. Včasná sklizeň totiž podporuje plodnost rostlin. Víte, jak by měla taková správná sklizeň fazolí vypadat a jak následně skvělou úrodu využít?

Doba sklizně fazole se různí

Doba sklizně fazole je různá a záleží na odrůdě. Fazole začínají plodit v červenci, ale některé druhy klidně až v říjnu.  Rostliny končí svou vegetaci během prvních mrazíků.  Fazolové lusky začněte tedy otrhávat ve chvíli, kdy se zlomí při ostrém ohnutí.  Fazolky pak otrhávejte každý týden, abyste podpořili tvorbu nových květů a zvýšili tak úrodu. Tímto způsobem můžete docílit toho, že dvoumetrová rostlina urodí až dva kilogramy fazolí. Fazole se mohou uchovat i do dalšího roku a použít je k další výsadbě. Jakmile začnou první mrazy, musí se otrhat.  Pokud vám zůstanou nějaké zelené lusky, můžete je nechat ke sterilizaci. Vyzrálé rostliny odřízněte celé těsně u země a pak je rozvěste na suchém a větrném místě i s lusky. Tento způsob se osvědčil více, než když otrháváte jen lusky. A nezáleží na tom, jestli jde o pnoucí nebo keříčkové fazole. Po odříznutí fazolí stačí jen zkompostovat půdu. Kořeny v zemi dodají dusík a humus, později se tak výborně na tomto místě daří listové zelenině.

Dosušení fazolí

Otrhané a dosušené lusky byste měli co nejdříve vyloupat. Při menším množství to zvládnete snadno i ručně. V případě většího množství, můžete lusky třeba vymlátit v pytli.  Vyloupaná zrna fazole nechte ještě dosušit, aby byla tvrdá.  Pokud nemáte dostatečně chladné a suché místo, umístěte zrna pro jistotu do mrazáku.  Takto v domácích podmínkách zabráníte vývoji zrnokaze, který způsobuje tzv. muškovitost semen.  To znamená, že snižuje jakost fazolí.  Škodlivost tohoto zrnokaze se ještě znásobuje tím, že larvy zrnokaze přenáší po naše zdraví škodlivé alkaloidy, které bývají příčinou zákazu využití poškozených fazolí nebo jiných semen pro potravinářské účely.

Fazole

A jak využít sklizeň fazolí?

Suché fazole i zelené fazolky obsahují až 30% bílkovin, vitamínů B, vápník, draslík, železo a další tělu prospěšné látky.  Fazolky se používají při cukrovce, snižují hladinu krevního cukru v krvi, při zánětech močových cest nebo při ledvinových kamenech.  Fazole se využívají hlavně v indické a mexické kuchyni, ale ani u nás nejsou ničím výjimečným. Pokud chcete uvařit fazolovou polévku, udělat mexický salát či jiný pokrm z fazolí, je dobré je předtím na noc namočit.  Ráno v té samé vodě uvařte fazole do měkka s bobkovým listem, snítkou yzopu saturejky. Koření pak odstraňte. Zahustit můžete máslovou jíškou, ale pokud nechcete mít jídlo příliš těžké, část fazolí klidně odeberte, rozmixujte a zahustěte pokrm samotnými fazolemi. Nakonec přidejte zakysanou smetanu, osolte, opepřete, přidejte trochu cukru a octa, aby vznikla příjemná sladkokyselá chuť. Nejlepší je, pokud se nechají takto připravené fazole ještě odležet a spojí se před podáváním všechny chutě.  K fazolím můžete podávat pečivo nebo houskový knedlík.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.