Sklizeň cukrové kukuřice: Jak poznáte její zralost
Kukuřice je velmi oblíbenou plodinou. Rádi si na ní pochutnáme – skvělá je například grilovaná. Cukrová kukuřice (Zea mays invar. saccharata) se velmi liší od krmné kukuřice, která se pěstovala pro domácí zvířata. Je typická svou sladkou chutí a můžeme ji konzumovat klidně i syrovou. Nejčastěji ji ale vaříme nebo grilujeme. Kromě sacharidů je skvělým zdrojem vlákniny a vitamínu B.
Sklízení cukrové kukuřice
Pěstování kukuřice není vůbec složité, ošemetnější to ale je s její sklizní. Jak poznáme, že už je kukuřice zralá? Prvním znakem je to, že „vlasy“, které jsou v každém klasu jsou zaschlé a mají tmavě hnědou barvu. Dále pak musíme zkoumat zrníčka. Ta by měla mít žlutavou barvu (nezralá semínka jsou spíše bílá). Zkuste do semínek dloubnout nehtem. Pokud jsou měkká a vytéká z nich vodová tekutina, ještě nejsou zralá. Teprve až z nich bude vytékat mléčná voda, pak je kukuřice zralá.
Tipy na sklízení
Je možné, že vám najednou uzraje více klasů kukuřice, než stihnete najednou spotřebovat. V takovém případě není na co čekat – pokud je necháte na rostlině, dosáhnete jen toho, že semínka zeškrobovatí – budete mít pocit, že jíte mouku. Takhle chutnají přezrálá semínka. Takže všechny zralé klasy je potřeba sklidit. Abyste ale zachovaly jejich chuť a čerstvost, nechte je ve slupkách a oloupejte je těsně před úpravou.
Kukuřice je výživným zdrojem
Zbývá jen doplnit, proč bychom kukuřici měli konzumovat. Kromě toho, že nám chutná, totiž existují i další důvody pro její pěstování a následnou konzumaci. Kukuřice je zdrojem vlákniny, která je důležitá pro správnou činnost trávicího traktu. Dále pak obsahuje sacharidy, které mají střední nebo nízkou hodnotu glykemického indexu (GI). GI je měřítko, které ukazuje, jak dlouho jsou sacharidy tráveny. Potraviny s vysokým GI jsou nezdravé – rychle se stráví a způsobují náhlé zvýšení cukru v krvi.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!