Sklizen červené řepy: Těšte se na tyto skvělé dobroty
Upravená červená řepa není jen něco zavařeného, co nám přistávalo na stole ve školní jídelně. Tato lahodná zelenina se skvěle hodí pro zimní kuchyni. Jedná se o lokální plodinu, která stejně jako brambory nebo zelí, nechyběla v žádné domácnosti. Dnes zažívá svůj návrat do kuchyní, vaří se, peče se i nakládá. Pokud jste si červenou řepu vypěstovali, sklidili a dobře ji uskladníte, vydrží vám klidně do jara. Není to však jediný způsob, jak se sklizenou červenou řepou naložit.
Uchování čerstvé řepy až do jara
Pokud si budete po sklizni chtít řepu uchovat čerstvou, není nic jednoduššího než ji přechovat ve sklepě. Aby zůstala po sklizni červená řepa svěží až do jara, je nutné ji dobře očistit. Očistěte ji tedy od zeminy a odstraňte listy, ale neodřezávejte, jen odkruťte. Poté si připravte bednu, do které nasypete písek a do níž poté řepu uložíte. Řepa se však nerada mačká, proto dbejte na to, aby byly bulvy od sebe pět, šest centimetrů od sebe. Doporučuje se skladování v tmavém a chladném sklepě při teplotách nad bodem mrazu, takže nějakých 0,5 °C a vzdušná vlhkost kolem 80 až 95 %. Pokud bude mít řepa dobré podmínky, vydrží takto uskladněná několik měsíců a vy si ji můžete kdykoliv vzít a použít k tvorbě vašich pokrmů. Nezapomeňte také během uskladnění kontrolovat případné plísně nebo uhnívání. Rizikovým obdobím bývá především konec zimy. Pokud objevíte nahnilou zeleninu, určitě ji ihned vyhoďte.
Zavařená červená řepa
Dalším tipem, jak naložit s červenou řepou po sklizni, je ji zavařit. Před tím, než k zavařování dojde, je třeba řepu uvařit. Navíc pokud ji uvaříme vcelku a ve slupce, uchováme z ní maximum živin, minerálů a další tělu prospěšných látek. Řepu uvaříme do měkka, což může trvat i hodinu, záleží na velikosti řepy. Poté řepu oloupeme, nakrájíme nebo nastrouháme. Krájet můžeme do jakýkoliv tvarů, tedy plátky, kostky či hranolky, je to jedno. Nejčastěji se však krájí na centimetrové kostky. Pro zavařování budeme kromě řepy potřebovat ještě cukr krystal, ocet, sůl a podle chuti fenykl. Množství daných surovin záleží na množství řepy, které máte, takže obecně se těžko odhaduje. Nejdříve s připravíme nálev a to tak, že přivedeme vodu k varu, do které přidáme fenykl a poté ocet, cukr, sůl. Necháme přejít varem. Řepu naskládáme do sklenic, zalijeme připraveným nálevem. Uzavřené sklenice zavařovat při teplotě 85 °C ve vodě, páře nebo v troubě pod dobu 15 minut. Nemusíte samozřejmě zavařovat řepu samotnou, ale přidat k ní klidně i zelí, cibuli nebo třeba křen.
Nakládaná červená řepa
Kromě uchování ve sklepě, zamrazení nebo zavaření se dá červená řepa po sklizni ještě naložit. Nakládání je sice oproti zavařování o něco pracnější, ale za to ve výsledku, co se práce týče, rychlejší. Nutno podotknout, že trvanlivost bude proti zavařování kratší a bude potřeba takto uchovanou červenou řepu nechat v lednici, nikoliv jen chladné místnosti. Postup je praktický stejný jako při zavařovaní, jen s tím rozdílem, že se řepa po naplnění do sklenic už nebude sterilovat v troubě ani vodní lázni. Opět můžete naložit řepu, s čím budete chtít, nejvíce se však hodí cibule nebo křen. Vyzkoušet můžete i více druhů nálevů, takže kromě klasického sladkokyselého ještě třeba pepřový nebo aromatický s fenyklem, anýzem a kmínem.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.