Sklizeň angreštu: Využít se dá skutečně různě

Angrešt

Máte na zahradě angrešt? Pokud ano, tak nyní nejspíše přemýšlíte, jak s ním naložíte. Tedy v případě, že jste už bobulky nevyužili na zavařeninu. Takto se angrešt konzervuje ještě ve stavu těsně před úplnou zralostí. Angrešt patří mezi ovoce, které má na lidský organismus bezesporu blahodárný vliv. My se nejprve zaměříme na to, co vlastně plody této rostliny obsahují a poté se podíváme na využití angreštu. Přesvědčíme vás o tom, že je skutečně multifunkční.

Gejzír vitamínů a dalších látek

Plody angreštu jsou doslova napěchované vitamíny i minerálními látkami. Z vitamínů se jedná především o ty z řad C, B a E. Hodně ceněné jsou kyseliny obsažené v angreštu. Konkrétně se jedná o kyseliny jablečnou, šťavelovou, citronovou a vinnou. Z minerálních látek jsou v plodech angreštu zastoupeny třeba fosfor, karoten, draslík nebo vápník, železo či hořčík. Zapomenout určitě nemůžeme na křemík, jenž pomáhá udržet stěny buněk ve zdravém stavu. Důležitá je i vláknina napomáhající zažívání. Nenasycená mastné kyseliny obsažené ve slupce zase prospívají srdci a oběhovému systému.

Angrešt

Optimální je konzumace čerstvých plodů

Přesně tak. Pokud máte některou odrůd angreštu na zahradě, konzumujte jej přímo z keříku. Mnohdy zejména děti dělají to, že vysají sladký obsah a slupku vyhazují. Okrádají se sice o mnohé látky, nicméně dostanou do těla vitamíny přímo ze zahrádky, takže alespoň tak. Jinak se angrešt nejčastěji zavařuje a připravují se z něj marmelády. Plody jsou vynikající svou kyselkavou chutí také v koláčích. A co teprve takový angreštový mošt?

Angrešt

I z listů vykouzlíte výborný čaj

Určitě si můžete vychutnat také čaj vyrobený z angreštových lístků. Posbíráte, nasušíte a následně necháte luhovat v horké vodě. Pochutnáte si a čaj prospěje vašemu zdraví, jelikož působí protizánětlivě. Optimální množství je cca 20 g lístků na 0,5 l vody.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.