Sklizeň a skladování paprikookurky je tady
Znáte mexickou okurku? Aby ne, ačokča si už v našich podmínkách dokázala vybudovat poměrně silnou pozici. Ztracená plodina bájných Inků je naprosto vynikající zeleninou a fakticky se jedná o plodinu, která připomíná jakéhosi míšence papriky a okurky. Ačokča je také označována jako Cyclanthera pedata a není na rozdíl od obou zmiňovaných rostlin, tedy papriky a okurky, tak náchylná k různým plísním. Také její pěstování není náročné na prostor. Úroda je při správné péči opravdu bohatá.
Něco málo k pěstování ačokči
V tomto článku se budeme věnovat spíše sklizni a skladování této plodiny, nicméně i tak si dovolíme pár slov týkajících se pěstování ačokči. Jednoduché je hlavně v tom, že ačokču stačí vysít po zmrzlých mužích na slunné místo do na živiny bohaté zeminy. Optimální je pak pořídit klasickou okurkovou síť, po níž se bude rostlina plazit. Vyvazování nebude zapotřebí. Jen bude nutné ochránit konkrétní stanoviště před dychtivými slimáky. Pak už stačí jen pravidelná zálivka.
Ačokča: Foto Pixabay
Spousta plodů už na přelomu prázdnin
U ačokči je třeba počítat s vegetační dobou pohybující se mezi 90 až 110 dny. S prvními plody se tradičně setkáme na přelomu července a srpna. Pak už plodí rostlina stále dokola. Chuťově ideální jsou mladé plody připomínající lusky, respektive menší tykvičky. Po dozrání jsou duté a sklízet by se měly v momentu, kdy budou mít od 4 do 10 cm. Konzumovat lze ačokču ihned, jen je třeba vyvarovat se jezení černých semínek. Uskladněné vydrží plody v lednici klidně až 14 dnů.
Ačokča: Foto Radek Štěpán
Skvělé využití v kuchyni
V kuchyni vyniká ačokča hlavně jako součást salátů. Pokud ji marinujete v olivovém oleji, získáte také nevšední pochoutku. Vyzrálejší plody jsou výborné jako součást leča, v němž se ostatně papriky tradičně nacházejí také. Plody je možné také nakládat do sladkokyselého nálevu. Bohatou úrodu lze ale také bez problémů zamrazit.
Ačokča: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.