Skleník prodlouží sezonu takřka na celý rok: Při výběru zohledněte tvar, velikost i materiál

skleník

Pokud si chcete prodloužit sezonu, pěstovat více druhů zeleniny i květin, zjednodušit si péči o ně, pak si pořiďte skleník. Pokud o něm uvažujete, poradíme, která kritéria jsou důležitá při výběru. Který bude pro vás nejlepší?

Výběr vhodného tvaru

Při plánování pořízení skleníku je třeba si dobře promyslet, jaký bude mít tvar. Možná se zdá, že to není až ne tak podstatný parametr, ale právě naopak. Tvar je důležitý pro to, aby zachycoval co největší množství světla. V našich klimatických podmínkách je osvědčený tvar skleníku s kolmou či téměř kolmou boční stěnou a nadvakrát lomenou střechou. Výběr tvaru můžete taktéž přizpůsobit i dalším stavbám v exteriéru, pakliže máte kruhový altán a oválný bazén, rozhodně bude lepším doplňkem pořízení obloukového skleníku.

Na velikosti rozhodně záleží

Zde záleží na vašem individuálním rozhodnutí. Je však dobré se řídit velikostí vaší zahrady a také tím, jak moc času máte a chcete se pěstování věnovat. Velký skleník na malé zahradě nevypadá nejlépe, ale také zabere mnoho místa a už nemusí zbýt na klasické záhony, odpočinkovou zónu apod. Rozhodně se vyplatí zvolit raději menší. Však plochu pro pěstování v něm můžete efektivně rozšířit pomocí sklápěcích polic, které upotřebíte v jarním období na předpěstování sazenic. Rovněž je menší skleník lepší volbou, pakliže uvažujete i o jeho vytápění.

zahradní skleník

Foto: Pixabay

Materiál konstrukce a výplně

U konstrukce se lze nejčastěji setkat s hliníkem, který doposud vede před ostatními materiály. Za ním patří mezi osvědčené žárově zinkované plechy a v těsném závěsu je ocel. Dřevěná konstrukce není vhodná díky vysoké vlhkosti. Tím je její životnost podstatně omezena. Hliníkové profily se vyznačují lehkostí, tvárností a zároveň dostatečnou pevností. K tomu snesou extrémní zatížení. Jsou však finančně nákladnější. Ocelová konstrukce je stabilní, ale snadno podléhá korozi.

Ohledně výplně máte na výběr sklo, které dobře absorbuje ultrafialové záření. Nevýhodou je jeho křehkost a riziko rozbití. Pokud se rozhodnete pro sklo, tak alespoň o tloušťce 4 mm. Alternativou skla je polykarbonátová deska. Takový skleník má lepší tepelně izolační vlastnosti, rovněž polykarbonát déle vydrží a je nerozbitný.

Zdroj: floranazahrade.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay