Skladování jablek a hrušek: co je třeba udělat, abyste si plodů mohli užívat co nejdéle

Hrušky

Jen málokterý zahradník dokáže plody ze svých ovocných stromů zpracovat všechny. Jablka a hrušky však mají tu vlastnost, že je možné je skladovat delší dobu, než například třešně nebo meruňky. Nemusíme je tedy zpracovávat ihned po sběru. Je ale důležité zajistit jim správné podmínky, abychom předešli plesnivění a hnilobě. Jak na to?

Sbíráme zralé ovoce

Základem pro správné skladování je to, že budete sbírat a skladovat pouze zralé ovoce, bez mechanického poškození. Jakékoli plody, které vykazují známky choroby, je vhodné odstranit od zbytku. To, že je plod zralý poznáte podle jeho typické barvy – sklízíte-li ale poprvé nebo ze stromu, který ještě neznáte, určíte zralost jednoduchým způsobem. Chyťte plod do ruky a pomalu s ním pootočte o asi 90°. Pokud se snadno oddělí, je již čas sklizně. Dalším způsobem, jak to poznat, je barva jadérek. Utrhněte jeden plod a rozkrojte jej. Pokud bude mít uvnitř hnědá jadýrka, můžete začít sklízet.

Se stopkou nebo bez?

Jablka, která sklízíte, by vždy měla mít také stopku. Utrhnutá stopka znamená poraněné místo na ploše jablka, což může vést k šíření infekcí a hnilobě. Každé jablko je zapotřebí odtrhnout od stromu zvlášť – postupujeme od nejspodnějších plodů k těm, co jsou nejvíce nahoře. Plod odrhneme tak, že jej uchopíme do ruky, lehce jej nakloníme a zatlačíme na místo, kde stopka přisedá na větvičku. Pak opatrně ukládáme do košíků – jedno jablíčko po druhém, neházíme, aby se neotloukla.

Jablka

Foto: Pixabay

Kdy sbírat?

Pro sběr je ideální ráno nebo večer, když je pod mrakem. Pokud ale začne pršet, sběr přerušíme.

Podmínky pro skladování

Jablka skladujeme v jedné vrstvě při teplotě 3 až 10 °C a relativní vlhkosti vzduchu 75-90 %. Přepravky, ve kterých budeme jablka a hrušky uchovávat, by měly být dostatečně prodyšné a vydesinfikované. Ideální je použít sklep, pokud jej nemáme, můžeme využít i chladnou chodbu. Pro skladování v bytě můžete využít balkon – každý plod balíme zvlášť do květinářského papíru nebo bublinkové fólie. Skladujeme v přepravkách – pokud teploty poklesnou pod nulu, ze všech stran obestavíme polystyrenem.

Nemíchejte jablka s hruškami

V jedné přepravce byste měli skladovat pouze jednu odrůdu jablek. Smíchat jablka s hruškami je už velice hrubou chybou, které bychom se neměli dopustit. V blízkosti ovoce by se neměly nacházet brambory, cibule, řepa ani aromatický celer – jablka by od nich mohla „načichnout“.

Během skladování

Ovoce pravidelně kontrolujeme a jakékoli plody, které vykazují známky hniloby či choroby, odstraňujeme. Sklep (nebo jiná místa, kde je ovoce uskladněno) pravidelně větráme.

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/jak-spravne-sklizet-a-uskladnit-jablka-i-hrusky/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!