Skimie japonská: rostlina, která kvete už v březnu
Skimie japonská je velice oblíbená pro své květy. A co víc, může se přidat k petrklíčům či sněženkám a potěšit nás na jaře mezi prvními kvetoucími rostlinami. Tuto rostlinu jen tak někdo nemá, takže můžete být i originální. Tento okrasný keř se do Evropy dostal z Dálného východu. Na první pohled si všimnete jeho kožovitých a lesklých listů, které neopadají ani v zimě (a dokonce nemění ani svou barvu – jsou stále zelené).
Skimie je nejkrásnější na jaře a v létě
I když tedy může být vaše rostlina krásná i přes zimu, svého nejkrásnějšího vzhledu dosahuje na jaře a v létě. Kvete od března až do května v hroznovitých květech, které dodávají rostlině „nadýchaný“ vzhled. Po odkvětu zdobí keř jasně červené bobule. Na podzim se tvoří poupata, která následující jaro opět vykvetou. Podzim tedy nemusí znamenat konec, ale začátek něčeho nového. Patříte-li mezi línější zahradníky, je třeba mít obavy: skimie nepatří mezi jednoduché rostliny na pěstování.
Péče o rostlinu
Než se rozhodnete pěstovat skimii, měli byste vědět, že se jedná o mrazuvzdornou rostlinu. Vydrží mráz až do – 27 °C. Nesvědčí jí ale zimní a jarní sluneční úpal. Toto můžete vyřešit pěstováním v květináči. Pokud tedy nemáte zahradu, můžete pěstovat rostlinu třeba na balkoně. V zimě ale květináč obalte, abyste ochránili kořeny před mrazem. Mladé rostliny – ať už v květináči nebo přímo v zemi – přikryjte agrotextilií. Nezapomínejte na zalévání rostliny i přes zimu, zejména v období, kdy není sníh (nebo v létě, když je příliš sucho).
Skimie a výsadba
Pokud si pořídíte vzrostlou skimii, koupíte ji v květináči. To znamená, že vysadit ji můžete prakticky kdykoli v průběhu jejího vegetačního období. Nejlépe vám zakoření a přezimuje, když ji vysadíte na přelomu března a dubna nebo poté na přelomu září a října. Skimii zasaďte do hloubky 50 až 60 cm a vydatně zalévejte. Půdu po výsadbě nijak nezadupávejte, abyste nepoškodili jemné kořeny rostliny.
Výběr stanoviště
Skimie vám nebude tolerovat příliš mnoho sluníčka, proto stanoviště vyberte tam, kde je polostín. Pamatujte si, že skimie preferuje kyselé pH půdy, proto jí ho dopřejte. Jestliže na své zahradě máte zásaditou půdu, je třeba použít například kyselou rašelinu a poté pravidelně dodávat kyselou půdu.
Zdroje info:
https://kobieta.interia.pl/porady/news-kwitnac-zaczyna-juz-w-marcu-roslina-ktorej-pozazdrosci-ci-sa,nId,7896720
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/skimie-japonska-pestovani-umisteni-naroky
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!