Skalník ozelení i zapomenuté kouty zahrady – potěší listy i půvabnými plody, které dlouho vydrží

Skalník

Skalník (Cotoneaster ) se přirozeně vyskytuje ve střední Asii, a to konkrétně v oblasti jezera Bajkal. Tvoří keře 1 až 2 metry vysoké a vzpřímené. Roste rychle. Jeho listy jsou vejčité, tmavě zelené a na horní straně lesklé. Na podzim pak dostávají dekorativní hnědočervenou, oranžovou nebo žlutou barvu.

Krásné růžové květy se rozvíjejí v květnu až červnu, jeho plody jsou kulovité a červené a na větvičkách dlouho vydrží. Samotný keř je nenáročný, i proto je skalník jedním z nejvýznamnějších okrasných keřů, používaných pro výsadbu na různých zahradních plochách.

Kde pěstovat skalník

Tento keř nemá na pěstování žádné speciální požadavky. Většina druhů dobře roste jak na slunci, tak i ve stínu. Vyžadují ovšem poměrně úrodné, humózní a vápník obsahující půdy. Dobře ovšem roste i ve skalních štěrbinách, byť tady bude přibývat spíše pomalu.

Skalník

Foto: Pixabay

Rozmnožování skalníku

Množí se ze semen, která potřebují ke klíčení ty správné podmínky. Proto je třeba je podrobit kůře, při níž si nejprve pobudou při teplotě 20-25 °C po dobu 2-3 měsíců, a poté si odpočinou při teplotě 3-5 °C po stejnou dobu. Pamatujte si však, že skalník by neměl být množen v nádobách, protože starší exempláře nesnášejí přesazování. Keře je rovněž množit i pomocí zelených výhonků.

Nejčastější nemocí skalníku je strupovitost

Její příznaky jsou poměrně charakteristické. Nejprve se na listech objeví jasně žluté chlorotické skvrny, které časem viditelně zhnědnou. Silně napadené listy poté velmi rychle žloutnou a masivně opadávají. Příznaky se při větším napadení objevují i na plodech a mladých výhoncích. Mezi rizikové faktory pro výskyt strupovitosti patří časté srážky a vysoká hustota rostlin. A jak si s ní poradit? Infikované listy a plody by měly být odstraněny a keře provzdušnění. V případě potřeby vám v boji s touto chorobou pomohou fungicidy.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Skaln%C3%ADk_(Cotoneaster), https://www.ceskestavby.cz/rostliny/cotoneaster-aster.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)