Sirup z červeného rybízu: jednoduchý návod, jak na něj

Rybíz

Úroda červeného rybízu je obvykle mnohem větší, než jakou spotřebujeme do koláčů. Velice dobrým řešením je připravit si z něj džem. Pokud jej však ještě máte od loňska v zásobě dost, můžete vyzkoušet výrobu domácího sirupu z červeného rybízu. Jeho osvěžující chuť si zamilujete. Má ještě jedno velké plus: jeho příprava není náročná – fyzicky ani časově. A nepotřebujete na ni nic speciálního.

Poklad jménem červený rybíz

Německo, Rakousko, Švýcarsko, ale také Nizozemí – to všechno jsou státy, ve kterých je sirup z červeného rybízu velmi oblíbený. Ve srovnání s jiným ovocem nám chuť rybízu může přijít velmi kyselá. Dá se srazit použitím cukru, nicméně i tak počítejte s tím, že výsledný sirup nebude tolik sladký, jako třeba sirup z jahod. Co mají oba druhy ovoce společné je to, že bychom je měli použít na výrobu (čehokoliv) co nejdříve.

Červený rybíz

Foto: Pixabay

Zdraví skryté v rybízu

Červený rybíz je jedinečný zejména díky vysokému obsahu vitamínu C. obsahuje také antioxidanty. Kromě džemu či sirupu z něj můžete připravovat želé nebo třeba dětské gumové medvídky (pokud máte formy). Vzhledem ke kyselosti rybízu není jeho konzervace žádný problém. Jeho kyselá chuť se ale skvěle hodí ke sladkým pokrmům, proto se nejčastěji používá právě do sladkých pokrmů, které osvěží a odlehčí.

Trik na odstranění bobulí ze stopek

Kuličky rybízu jsou poměrně malé a odtrhávat je ze stopek může být otravné a zdlouhavé. Práci si můžete usnadnit tak, že na ně použijeme vidličku. S její pomocí se nám podaří očesat bobule a oddělit je od stopky.

Příprava červeného rybízu

Na výrobu červeného rybízu budeme potřebovat tyto ingredience:

  • 1 kg zralého červeného rybízu (zbaveného stopek),
  • 400 ml vody,
  • 400 g třtinového cukru (lze použít i bílý),
  • šťáva z 1 citronu.

Červený rybíz několikrát po sobě zalijte vodou, properte a sceďte. Chceme jej co nejvíce vyčistit. Poté je dejte do dostatečně velkého hrnce s vodou a vařte na střední teplotě. Bobule se nesnažte drtit, protože pak by se uvolnilo příliš mnoho pektinu a směs by byla příliš hustá. Jakmile bobule změknou, odstavíme je a propasírujeme přes sítko. Měli bychom získat asi 1 litr šťávy. Tu smícháme s cukrem a citronovou šťávou (která změní barvu sirupu na výrazně červenou). Povařte 2 minuty, šťáva by měla zhoustnout. Poté odstavte a naplňte čisté láhve se zátkou. Při nalévání horké tekutiny do láhve je dobré podložit láhve dřevěným prkénkem, což pomůže proti prasknutí láhve. Uzavřeme zátkou. Takto vydrží asi jeden rok bez jakéhokoli chlazení.

Shorle a jiné nápady

V německu je velmi oblíbený nápoj Shorle. Nejedná se o nic jiného, než rybízový sirup, který zalijete perlivou vodou. Snadno si jej můžete dopřát také doma. Ze sirupu si můžete připravit také vynikající domácí zmrzlinu. Neméně skvělý je sirup také s obyčejnou kohoutkovou vodou.

Zdroj:

https://swisshomegarden.com/recipes/red-currant-syrup-recipe/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12059685760-co-nase-babicky-umely-a-na-co-my-jsme-zapomneli/11098-recepty/7975-rybizovy-sirup/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!