Síran hořečnatý můžete použít i ve své zahradě. Nejen jako hnojivo

Česnek

Síran hořečnatý známe též pod označením epsomská sůl nebo hořká sůl. Jeho hlavní funkcí je doplnit nedostatek hořčíku a síry rostlinám, na které je použit. Aplikuje se na list a do půdy. Jedná se tedy primárně o hnojivo, které je minerálního původu. Síran hořečnatý se skládá zejména z hořčíku (9,6 až 17,2 %) a síry (13 až 32 %). Jeho výhodou je to, že nemá tendenci hrudkovat i při dlouhém skladvání. Vydrží proto velmi dlouho. Použít jej můžete v jakékoli sezóně.

Síran hořečnatý zdrojem hořčíku

Pokud chce někdo síran hořečnatý použít v zahradě, obvykle to udělá z toho důvodu, že v půdě schází hořčík nebo síra. Právě hořčík v půdě velmi často chybí. Zejména v případě velmi dobře propustných půd je smýván hluboko do půdy a pro kořeny rostliny se tak stává nedostupným. Hořčík chybí zejména po velkých deštích nebo naopak po suchu. Chybí též v místech, kde se každý rok pěstují stejné rostliny. Některé rostliny potřebují hořčíku více (jabloň, rajčata, vinná réva), jiné méně. Příznaky nedostatku hořčíku:

  • žloutnutí a padání listů,
  • snížená produkce chlorofylu.

trávník

Foto: Pixabay

Síran hořečnatý zdrojem síry

Síra je důležitá zejména pro absorpci dusíku rostlin. Pokud mají rostliny dostatek síry, pak se těší krásně zelené hmotě. Síra zvyšuje též odolnost rostlin vůči chorobám.

Hnojivo na list

Pokud objevíte nedostatek hořčíku, můžete nejrychleji zareagovat tak, že jej aplikujete přímo na list. Vhodné je použít jej po lijácích nebo v období sucha. Síran hořečnatý se používá profylakticky po odkvětu ovocných stromů a keřů.

Síran umí zachránit přemokřené rostliny

Pokud moc pršelo, nebo jste to přehnali se zálivkou, sáhněte po síranu. Opět jej aplikujte přímo na list, protože toto řešení funguje jako první pomoc. Důležité je též rostlinu přesadit do půdy, která není podmáčená a přitom odstranit všechny shnilé kořeny. Předtím, než rostlinu zasadíte do vhodné zeminy, nechte její kořeny lehce proschnout na vzduchu. Můžete aplikovat prostředek proti plísním.

Hnojení jehličnanů

Pokud má jehličí vašich stromů světlou barvu (nebo hnědnou), může být na vině nedostatek hořčíku. Proto je síran hořečnatý často obsažen v hnojivech určených pro jehličnany. Díky němu se budou vaše stromy těšit lepšímu zdraví a odmění se vám svěží zelenou barvou.

Hnojení trávníku

Ne všechna hnojiva, která jsou určena pro trávník, obsahují hořčík. V případě, že je ho nedostatek, zareaguje na to trávník žloutnutím, má slabá nebo pruhovaná stébla.

Zdroje info:

https://nadrze.navsechno.cz/suroviny/313-siran-horecnaty.html

https://niepodlewam.pl/siarczan-magnezu-sklad-i-zastosowanie-w-ogrodzie/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!