Šípky nenechávejte projít mrazem. Přicházíte o vitamín C!
Šípky jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který mimo jiné podporuje náš imunitní systém. Pravdou ale je, že spousta lidí nemá jasno v tom, kdy je sbírat. Pokud je chcete letos zpracovávat i vy, přineseme vám několik tipů, jak se vám to bude dělat příjemněji. Ono totiž není snadné takové šípky připravit na zpracování. Proto se poučíme od zkušenějších!
Odstranění semínek
Šípky jsou malé plody a odstranit z nich semínka je práce náročná časově i fyzicky. Práci si můžete ulehčit například tak, že šípky dáte do hrnce s trochou vody a při mírné teplotě (ne varu) necháme změknout. Poté je propasírujeme přes hrubší sítko, následně přes jemné síto. Poté, co byly šípky vystaveny prvnímu mrazu, budou měkčí a můžete je zkusit pasírovat i po kratším varu.
Foto: Pixabay
Sbírání šípků
O tom, zda sbírat šípky před mrazem nebo po něm, se vedou dlouhé diskuze. Ukazuje se, že větší množství vitamínu C obsahují ještě před zmrznutím, zatímco po něm mohou mít zase sladší chuť. Navíc po projití mrazem jsou měkčí, a tudíž příjemnější na zpracování, kdy je budeme pasírovat – tedy do marmelád a sirupů. Pokud chcete šípky sušit, nasbírejte si je ještě před mrazem. Přišly byste zbytečně o vitamín C.
Sušení šípků
Šípky je možné sušit několika způsoby. Nejekonomičtější je asi ten, kdy je necháte vysušit při pokojové teplotě. Vyrovnejte je na tácky v jedné vrstvě, postavte na skříň a prvních několik dnů prohrábněte. Takto se suší zcela přirozeně a vy nepřicházíte o vitamíny. Použít můžete i sušičku nebo troubu. Je to rychlejší, někdo to ale považuje za zbytečné plýtvání energií. V sušičce či troubě je sušíme na 60 až 70 °C, stačí několik minut (dvířka trouby nechte pootevřená, použijte horkovzduch). Jsou rychle usušené. Dobře usušené šípky mají tmavě červenou barvu a po vychladnutí se mezi prsty lehce drolí.
- Čaj připravíme tak, že velkou hrst šípků zalijeme litrem vody a přivedeme k varu. Pak okamžitě snížíme teplotu a na mírném plameni táhneme 20 minut. Rozmačkáme šípky, aby uvolnily co nejvíce, a pak je slijeme.
Zdroje info:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22762068/
https://www.eatweeds.co.uk/how-to-dry-store-rose-hips-rosa-canina
https://www.simplyrecipes.com/recipes/rose_hip_jam/
https://www.rivercottage.net/recipes/rosehip-syrup
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!