Silvestr, petardy a psi aneb Jak připravit čtyřnohého parťáka a eliminovat jeho úzkost z hluku

pes

Rok se s rokem sešel a čeká nás loučení se starým a vítání nového. Bujaré veselí a s tím spojené petardy bývají však utrpením pro zvířata, domácí nevyjímaje. Jak připravit psa na hluk? Jak je to s venčením?

Lidé bouchají petardy zpravidla už od rána, někdy dokonce jsou tak nedočkaví, že i o den dříve. Jak připravit psa na tento hluk? Jak ho venčit, aby se vám nezaběhl? Co dělat, aby zkrátka pes příliš netrpěl?

Základní pravidla aneb co jako první udělat

Zavřete všechna okna a dveře. Zatáhněte také závěsy. Zapněte televizi, která bude tlumit hluk petard a ohňostroje. Snažte se odvrátit pozornost psa od hluku, ať už žvýkací hračkou, nebo si s ním hrajte. Nikdy nekřičte, ani netrestejte psa kvůli nežádoucímu a neobvyklému chování, které je způsobeno jeho strachem z nadměrného hluku. Stejně tak i přehnaná péče z vaší strany může mít na psa negativní účinek, neboť se to na něj přenese, vycítí, že se něco děje.

Vhodná doba pro venčení

Každý rok se díky petardám zaběhne, ztratí řada psů. Scénář, který se každoročně opakuje. Přitom by stačilo ze strany majitelů dodržet jistá pravidla v rámci venčení. Psa zásadně venčete na vodítku. Vodítko musí být pevné a nenechávejte příliš povolený obojek. Jsou případy, kdy se pes právě díky leknutí vyvlékl z obojku a zaběhl se. Snažte se venčit naposledy v pozdních odpoledních hodinách, abyste se vyvarovali největšímu půlnočnímu hluku.

Pakliže se při venčení setkáte náhlým nárazem zvuku z petardy, zastavte se a vyčkejte na místě, než se pes alespoň trochu uklidní. Nebude mít tak spojen hluk s útěkem. Pomůže opět odvedení pozornosti hrou, pamlskem a také svou jistotou.

zvíře

Foto: Pixabay

Pomoc na úzkost a strach z nadměrného hluku

Na trhu je řada produktů, které pomůžou. Jsou psi, kteří trpí, klepou se, mají neskutečný strach, který má negativní vliv i na zdraví, zejména v případě psích seniorů. Pomůžou odpařovače či difuzéry, které uvolňují do místnosti látky, které mají na psa uklidňující účinek. Stejně tak i tablety na přírodní bázi, které mají rovněž zklidňující účinek. Některé působí do půl hodiny od podání.

Kdy je vhodná pomoc veterináře

U psů, kteří se velmi bojí a neplatí pro ně žádná z výše uvedených metod, je vhodné se domluvit s veterinářem na podání léků pro celkové zklidnění psa. Vždy je nutné striktně dodržet rady veterináře. Špatně podaný lék by způsobil více škody než užitku.

Zdroj: idnes.cz, prima-receptar.cz, autor

Náhledové foto: Pixabay