Silná trojka proti nachlazení – proskurník, máta a čaj

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Hledáte jednoduše dostupné bylinky, které by se daly použít v boji proti nachlazení a jarním virózám? Pokud jste na heřmánek alergičtí a šalvěj už nemůžete po zimě ani vidět, máme pro vás jiný tip.

Hlavní roli v něm hraje proskurník lékařský (Althea officinalis), který zakoupíte v lékárně, máta z truhlíku a kousek čerstvého zázvoru, jež se nabízí v každém obchodě. A co si s tím vším počít?

Jak bojují proskurník, zázvor a máta proti nemocem

Na proskurník lékařský (lidově kvůli tvaru květu často zvaný ibišek) při nachlazení často zapomínáme. A přitom jeho kořen doslova přetéká prospěšnými látkami, které mírní podráždění sliznic a zlepšují odkašlávání. Bohužel je příprava čaje z kořene o trochu delší, než jen pouhé přelití jiných sušených bylinek. Za 5 minut mít hotovo nebudete, ovšem za 15 už ano.

A když se k proskurníku přidá i zázvor se svými prohřívacími účinky a máta, která celkově ulevuje od zánětů, nemůže jít o nic jiného než o perfektní kombinaci.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proskurníkový čaj na nachlazení – recept

A jak tedy na to? Pamatujte si, že díly, použité k přípravě čaje, musí být stejné. Na jednu dávku vám postačí lžička od každé suroviny. Nejdříve povařte kořen proskurníku v horké vodě. Po pěti minutách stáhněte z plamene, vhoďte zbylé bylinky, zamíchejte a nechte 10 minut odstát. Získáte poměrně chutný čaj, v němž lehce převažuje pověstná ostrost zázvoru.

Pro malé děti tedy vhodný příliš není, dospělí si na něm však pochutnají – zvlášť, pokud ho doplní třeba lžičkou medu. Dopřávejte si tento léčivý nápoj 3x denně (ale nikoli těsně před spaním). Pokud by se po týdnu přesto vaše příznaky nezlepšily, zamiřte pro jistotu k lékaři. Na některé zákeřné infekce je totiž i proskurník krátký.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)