Sibiřský zázrak a jeho použití při nachlazení
Možná ho pod tímto názvem neznáte. A co třeba citroník severu? Také ne? Nebudeme vás trápit a prozradíme, že jde o přezdívky rakytníku, které k nám dorazily až z Ruska. Právě tam je tato opadavá dřevina ceněna při léčbě rozličných nemocí doslova nad všechny poklady.
Mimochodem právě díky bývalému Sovětskému svazu si dnes můžeme rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides, syn. rakytník úzkolistý) dopřát v tak nebývalém množství. Mohou za to četné vyšlechtěné kultivary s vysokou výnosností. Mimochodem kosmonauti používali olej z jeho plodů jako ochranu před zářením jako vitamínový doplněk.
Léčivá je celá rostlina, nejčastěji však využijete plody
Roste-li vám rakytník doma na zahradě, můžete k přípravě čaje využít kůru, listy i mladé výhonky. Povzbuzuje imunitu a pomůže vám snáze odolat nejrůznějším infekcím. A pokud už přesto onemocníte, dokáže pomoci i se zahleněním a záněty plic. Podle lidové medicíny pak rovněž reguluje zažívání a normalizuje krevní oběh.
Plody díky vysokému obsahu vitamínu B (B1, B2, B3, B6 a B9), C, D, E a K vám pomohou třeba i jako džem nebo kompot, i když během přípravy část svých cenných látek ztratí.
Věděli jste, že: rakytníkové plody mají nejvyšší obsah vitamínu E? Alespoň tedy mezi ovocem a bylinkami, které se v našem jídelníčku běžně objevují.
Rakytníkový čaj proti nachlazení – recept
Vždy ho připravujte čerstvý, právě kvůli obsahu vitamínů. Vezměte dvě lžičky sušených plodů, zalijte je horkou vodou, po deseti minutách dobře vymačkejte a vypijte. Opakujte 3x denně až do vymizení příznaků. Snažte se ho vypít, dokud je ještě vlažný.
Plody můžete i sníst, pokud vám zachutnají. Některé zdroje však nedoporučují konzumaci rakytníku těhotným ženám, takže se předtím pro jistotu poraďte se svým lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)