Shiitake houby: návod na jejich pěstování
Houba shiitake (Lentinus edodes) je houba oblíbená zejména na asijském kontinentu, nicméně i u nás si našla spoustu obdivovatelů. A tak není divu, že lidé touží po jejím pěstování. V přírodě najdete shiitake růst v listnatých i jehličnatých lesích. Méně pak na pastvinách, loukách a zahradách. Nachází se v mírném pásmu severní polokoule. A pěstovat ji můžeme také u nás.
Způsob pěstování v Japonsku
Způsoby pěstování této houby byly vyvinuty v Japonsku, kde se shiitake těší snad největší oblibě. Tyto způsoby jsou dva: intenzívní a extenzívní. V případě extenzivní metody se houba pěstuje na tvrdém dřevě. Tento způsob je levný a jednoduchý. V Japonsku se použítá dřevo Shi (Pasania cuspidata), použít se dá ale také dub, buk, olše a kaštan. Dřevo se získává na konci podzimu a v zimě. Kmeny se nechají ležet 3 až 4 týdny, poté se nařežou. Obsah vlhkosti dřeva klesne na 40 až 50 %.
Foto: Pixabay
Vývoj hub
Nyní se do dřeva navrtají otvory (2 cm v průměru a 1,5 do hloubky), do kterých se vpraví podhoubí (mycelium). Jednotlivé otvory jsou ve vzdálenosti asi 20 cm od sebe. Po zavedení mycelia se otvory uzavřou dřevěnými korky, voskem nebo stearinem. Nyní je třeba udržovat potřebnou teplotu a vlhkost. Po 6 až 10 měsících se mycelium dobře vyvine. Dřevo se přenese do lesa. Když je dostatek srážek, první sklizně se dočkáte za dva roky. Houba plodí po celý rok. Z 1 m3 je možné získat za celé vegetační období asi 240 kg hub.
Intenzívní metoda pěstování
Tato metoda je mnohem spolehlivější a také výnosnější. Houby se pěstují ve speciálních místnostech, kde jsou vytvořeny ideální podmínky pro jejich růst.
Pěstování shiitake u nás
Po přečtení předchozího jste asi dospěli k názoru, že vlastní shiitake pěstovat nebudete. Je totiž náročné dosáhnout požadovaných podmínek. Naštěstí existují speciální pěstební kostky s podhoubím. Pak už stačí udržovat houby při teplotě kolem 20 až 22 °C. Substrát musí být neustále vlhký. Prvních hub se dočkáte během několika týdnů. Ideální je vysoká vlhkost vzduchu, které můžeme dosáhnout tak, že bloček s myceliem schováme pod jakýkoli skleněný kryt – například pod akvárium. Houby shiitake vyžadují ke svému růstu světlo. Po první sklizni se o bloček nadále starejte stejným způsobem. A za několik týdnů se můžete dočkat další sklizně. Sklízet můžete celkem asi třikrát z jedné pěstební kostky.
Zdroj:
https://vsaduidoma.com/pl/2010/07/26/kak-vyrashhivat-griby-shiitake-siitake-ego-poleznye-svojstva/
https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/chutnou-lecivou-houbu-shiitake-vypestujete-v-pokoji-i-na-zahrade.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!