Sháníte jablka na slivovici? Vypěstujte si jaderničky!
Letošní sezona je z hlediska pálení slivovice již minulostí. Většina pěstitelů ovoce již má kvas ve sklepě nebo jiné místnosti, někteří již dokonce vypálili a mohou si užívat skvělé chutí vlastní slivovice. Pokud ale aktuálně uvažujete o té následující, respektive o tom, z čeho budete pálit, jste na správné adrese. My se totiž v tomto článku zaměříme na jaderničky. Tato tradiční odrůda jablek byla odnepaměti pro spousty milovníků pálenky jasnou volbou. Jak jaderničky poznáme, v čem jsou tak výjimečné a jaké je jejich využití? Čtěte dál, vše vám prozradíme.
Tradiční moravská odrůda
Moravská jadernička je poměrně starou odrůdou jabloní. Svůj původ má v karpatské části Moravy. První zmínku o ní datujeme do roku 1764. Najít lze spousty různých lokálních verzí tradiční jaderničky, jež se vyznačují různými tradičními odlišnostmi. Jinak se jedná o poměrně vzrostlý kmenotvorný strom a na mnohých zahradách lze najít opravdu vzrostlé dřeviny.
Typický vzhled jaderniček
Jaderničky jsou tvarově i velikostně vcelku variabilní. Setkat se lze s malinkatými jablíčky, ale i s většími kusy. Jablka se podobají vejci, případně mají kuželovitý charakter. Hmotnost plodů se pohybuje kolem 100 g. Slupka jaderniček je hladká a do jisté míry lesklá. Typické jsou sytě žlutou barvou, které je doplněna lehce růžovými skvrnami. Jestliže nejsou jaderničky zcela zralé, jsou zelené. Dužnina je bílá. Když jaderničky skladujeme, postupem se stává méně šťavnatější. Co se týká zrání, aktuálně ještě v některých oblastech najdete na stromech zralé plody. Při skladování vydrží až do jara, kvalita jablek ale značně klesá.
Co s jaderničkami?
Klasikou je jejich využití právě na slivovici. Kvas z nich se nemusí doslazovat, jelikož obsahují spousty přírodního cukru. Výborné jsou jaderničky i pro přímý konzum, případně výrobu kompotů. Když je dáte do nakládaného zelí, také nic nezkazíte, ba naopak.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.