Sezóna šípků se blíží: jak je sbírat a využít
Šípkové keře jsou všude kolem nás a poskytují velice zdravé plody, které můžeme využít několika různými způsoby. Obvykle se nachází zejména na okrajích lesů, ale také na loukách, svazích, nezřídka také ve městech i parcích. Potěší nás pohled na jejich nádherné květy a později i na červeně zbarvené plody – šípky. Ty vypadají velice dekorativně – někteří lidé je schválně pěstují ve své zahradě a nesbírají – v zapadané krajině pak vynikne jejich krása.
Obsah vitamínu C
Nejčastějším důvodem, proč se šípky sbírají, je to, že je můžete nasušit a připravit si z nich čaj. Ten je plný vitamínu C – na 100 g dužiny obsahují asi 200 až 500 mg vitamínu C, což znamená 4 až 10 krát větší objem, než se nachází v citronu nebo v jablkách. Pro sběr a zpracování si vyberte keře, které jsou co nejvíce v přírodě – tedy ne poblíž rušných silnic. Plody zde totiž mohou být znečištěné.
Foto: Pixabay
Jak sbírat šípky?
Šípky sbíráme jeden po druhém a bohužel ručně, což může být velmi zdlouhavé a namáhavé. Protože keře mají trny, vyplatí se použít ochranné rukavice a nezapomeňte ani na zahradnické nůžky, které vám sběr značně usnadní. Pak už stačí jen vzít si s sebou vhodnou nádobu, kam budete šípky ukládat. Hodí se papírové tašky nebo jiné tašky, které jsou prodyšné.
Kdy sbírat šípky?
Šípky sbíráme tehdy, kdy mají krásně červenou barvu. To jsou totiž úplně zralé. V tomto období mají největší obsah vitamínu C. Jakmile přechází do temně červené, obsah vitamínu C se snižuje. Pro zavařování je možné použít také plody, které již prošly mrazíkem – tyto ale nejsou vhodné pro sušení.
Sušení plodů
Plody můžete usušit na topení, což bude trvat dlouhou dobu. Využít můžete také troubu nebo sušičku na ovoce. Teplota při sušení by neměla být vyšší, než 60 °C. Z dobře usušených šípků si můžete připravit lahodný a zdraví čaj pro podporu imunity.
Mrazení plodů
Nasbírané plody můžete dát také do plastových sáčků a zamrazit v mrazničce. Další možností je využít čerstvé plody k výrobě šípkové marmeláda – sama o sobě je vhodná k přípravě šípkové omáčky, jinak je vhodné ji smíchat s jiným ovocem, jako jsou maliny či ostružiny.
Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/28006-jake-sipky-muzeme-sbirat-a-jak-je-zpracovat/?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter&pnespid=DLZ3oV4MTUSxAg4I1Ug.nbPIKnJoCXmCWlIElNQ
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!