Sezóna klíšťat začíná: Jak před nimi efektivně ochránit psa
Klíštěte v trávě či někde v lese si jen tak všimnout nemusíte. Jak ale jistě víte, může vám způsobit velké až obrovské problémy, a dokonce mnohem horší následky. Toto velmi malé zvířátko může přenést různé nemoci jak lidem, tak i pejskům. K úplně k těm nejhorším nemocem patří klíšťová encefalitida. Aby to nebylo málo, tak i lymská borelióza, již mohou samozřejmě onemocnět i lidé.
Někteří pejskaři klíšťata poprvé u svých pejsků našli už v únoru, ale jinak se probouzí po uplynutí zimy, při teplotě nad 5 stupňů Celsia. Úplně nejvíce aktivní jsou od začátku dubna až do konce listopadu. Ovšem klíšťová encefalitida může přijít klidně i v zimě. Tím pádem vám zaručeně doporučujeme chránit své psí miláčky a samozřejmě i sebe po celý rok. Na klíště můžete narazit kdekoli v přírodě, takže klidně i v trávě či na keři, a to do 1,5 metrů do výšky.
Klíště: Foto Pixabay
Obě nemoci a jejich příznacích
Klíšťová encefalitida
Příznaky téhle velmi nebezpečné nemoci se projevují opravdu málokdy. Shodují se s příznaky u lidí, takže zvýšená teplota či změny v chování jako třeba to, že váš pejsek odmítá veškerou potravu, je klidnější než normálně či je zase naopak agresivnější. Za nějaký čas se pes začne hůře hýbat, bude ztrácet citlivost, a to v oblasti hlavy. Klíšťová encefalitida má velmi složitý a vážný průběh, takže se ji občas nepodaří u zvířete vyléčit.
Lymská borelióza
Další nebezpečná choroba vyskytující se více než již zmiňovaná klíšťová encefalitida. Pokud se na ni nepřijde včas, může pes i zahynout. Klíště se totiž dokáže přisát na vašeho pejska do několika hodin, takže to nemusíte ani zaznamenat. Jelikož se bakterie lymské boreliózy drží ve střevě infikovaného klíštěte, což znamená, že ihned jak se klíště přisaje na srst nebo spíše kůži pejska, bakterie se začnou přemisťovat do těla. Než se bakterie do těla dostanou, chvíli to potrvá. Takže větší riziko infekce se potvrdí až s přibývající dobou, po kterou je klíště přisáté.
Pes: Foto Pixabay
A samotná ochrana psů?
Výbornou volbu představují především antiparazitní obojky, nicméně volit je možné i jiné alternativy. Vynikající je třeba doplněk potravy pro psy ve formě peletek. Díky specifickému složení třeba z ovoce nebo pivovarských kvasnic či bylin dokáže zvíře alespoň částečně před klíšťaty ochránit. Jinak existují i antiparazitní spreje nebo ultrazvukové odpuzovače.
Jak správně klíště vyndat?
Úplně nejdříve ho postříkejte obyčejnou dezinfekcí, dále se snažte ho velmi opatrně z kůže vyviklat. Pozor nesmí se vytrhávat. Vyviklat jej můžete pinzetou či nějakými kleštičkami k tomu určenými. Ani není nutné jej vytáčet, není totiž do kůže jakoby zavrtané. Velký pozor si dávejte, abyste klíště nepřelomili či nějak nerozpůlili. Ranku, co psovi zůstane po vytáhnutí klíštěte, už jen opět vydezinfikujte.
Klíště: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.