Šetřete vodou: poradíme vám několik triků, jak na to
Šetřit vodou vám může pomoci ušetřit nějakou tu korunu do rodinného rozpočtu. V poslední době se hodně hovoří o nedostatku pitné vody, takže je nejvyšší čas začít rovnou u sebe. Zahrada samotná je doslova „požíračem“ vody – při pěstování jí vypěstujete hodně. V létě je spotřeba vody obvykle největší, protože se častěji potíme (a sprchujeme), navíc celá řada z nás napouští bazény. Šetřit vodou není vůbec jednoduché. Existuje ale několik metod, které mohou pomoci.
Šetří celá rodina
Začít bychom samozřejmě měli každý u sebe. Avšak velice důležité je také to, aby důležitost šetření vody pochopili všichni členové domácnosti. Paradoxně je mnohem snadnější naučit děti správným návykům, než dospělé osoby. Ty jsou totiž již natolik závislí na svých zvycích, že je nehodlají měnit. Typickým příkladem je tekoucí voda při čištění zubů. Tento naprosto zbytečný zvyk hovoří za všechny. Jaké další zvyky můžeme ovlivnit a dosáhnout tak úspory vody?
Foto: Pixabay
Kapající kohoutky
Kapající kohoutky nebo protékající záchod mohou být zdrojem zbytečné ztráty pitné vody. Snažte se tyto problémy odstranit co nejdříve. Zkontrolujte i ty, které nepoužíváte tak často. Potřebujete-li teplou vodu, musíte počkat, až odteče ta studená. Nemusíte ji jen tak vylévat do odtoku. Chytejte ji například do kbelíku. Později ji můžete použít například na zalévání květin, mytí podlahy a podobně.
Šetření vodou v koupelně
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit v koupelně, je dát si místo koupele ve vaně sprchu. Relaxační koupele jsou bohužel náročné na vodu. Ve sprše buďte maximálně 5 minut, přičemž je vhodné vodu vypínat vždy, když se mydlíte, nanášíte peeling či šampon na vlasy. Velkým zlozvykem je pouštění vody v průběhu čištění zubů nebo holení. Pouštějte vodu vždy jen tehdy, kdy ji skutečně potřebujete!
Šetření vodou na toaletě
Pokud to není nutné, splachujte záchod jen částí nádrže. K tomuto se používá jen lehké stisknutí splachovacího tlačítka. Nesplachujte do záchodu zbytky jídel nebo jiných produktů. Je to zbytečná ztráta vody, navíc může dojít k ucpání záchodu.
Šetření vodou v kuchyni
Nejvíce vody v kuchyni spotřebujeme při mytí nádobí. Pokud nemáte myčku na nádobí, měli byste investovat alespoň do dvou přihrádek na mytí. V jedné přihrádce nádobí umyjte a v druhé opláchněte. Odborníci přísahají, že tento způsob je dokonce ekonomičtější, než použití myčky na nádobí. V rychlovarné konvici vařte jen minimální množství vody, není totiž zdravé ji převařovat více, než jednou. Napusťte vždy jen tolik vody, kolik potřebujete. Zbytek můžete použít například na zálivku pro rostliny (po vychladnutí samozřejmě).
Šetření vody na zahradě
Rostliny mnohem lépe snášejí období sucha, než přelévání. Myslete na to u jednotlivých rostlin. Zjistěte si, kolik vody vaše rostliny potřebují a dopřávejte jim jí tak akorát. Například trávník stačí zalévat jednou za pět dní, rostliny v květináči jednou za tři dny. Použít můžete také vodu, kterou jste museli odpustit, když jste čekali na teplou vodu, nebo vodu z rychlovarné konvice, kterou jste nespotřebovali na zalití kávy.
Zdroj: https://porady.interia.pl/zarzadzanie-majatkiem/news-jak-oszczedzac-wode-sprawdzone-sposoby,nId,4908884
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!