Šetřete peníze: Přírodní prostředky na nemoci rostlin a stromů

Kopřivy

Přírodní prostředky nabízí snadné a bezpečné použití. Můžeme je tedy bez problémů použít i na jedlé rostliny, jako jsou ovocné stromy nebo třeba bylinky. Nezpůsobují podráždění pokožky a sliznic, ani nelikvidují opylovače. Přesto dokážou bojovat proti chorobám i škůdcům. Jsou připraveny z rostlin, které si můžete nasbírat sami. Tímto způsobem můžete ušetřit nemalé peníze za herbicidy a pesticidy. A navíc se ani nemusíte bát toho, že byste jimi rostlinu přehnojili nebo umořili nadbytečným množstvím použitého přípravku.

Přírodní prostředky a jejich použití

Přírodní prostředky se dají bez problémů použít na jakékoli houbové a bakteriální onemocnění rostlin. Účinné jsou také proti škůdcům a plevelu. Vhodné jsou pro pokojové i venkovní rostliny, na ovoce, zeleninu nebo okrasné rostliny. Mají tedy široké využití. Předpokladem pro správnou efektivitu je pravidelně postřik opakovat, a to nejenom jako lék, ale zejména jako preventivní opatření. Stejně jako u chemických postřiků platí, že čím je choroba rozvinutější, tím jsou méně účinné.

Česnek

Foto: Pixabay

Houbová onemocnění rostlin

Může jít například o plíseň šedou. Proti houbovým onemocněním je silná taková rostlina, jako je například kopřiva dvoudomá nebo česnek. Kromě toho, že zafungují proti tomuto typu onemocnění, jsou účinné i k odstranění svilušek a mšic. Recepty na přípravu přírodních prostředků jsou zde:

  • Kopřivová kašička: 1 kg čerstvých kopřiv (sbírané ideálně ještě před rozkvětem, tj. brzy na jaře) nasekejte na jemno. Dejte je do kbelíku a zalijte litrem vody. Přikryjte textilií. Každý den promíchejte. Vzhledem k zápachu připravujte mimo domov. Po 14 dnech je kašička připravena k použití. Užíváme ji jako postřik, ředíme s vodou v poměru 1:20.
  • Česnekový extrakt: několik stroužků česneku nastrouháme najemno a dáme do sklenice. Zalijeme studenou vodou tak, aby byl česnek ponořený. Po třech dnech přidejte další litr vody, ve kterém jste rozmíchali šedé přírodní mýdlo (asi 10 g). Promíchejte a poté sceďte.
  • Přeslička rolní: i z ní můžete připravit kašičku, a to stejným způsobem, jako u kopřivy.

Bakteriální onemocnění rostlin

Přírodní cestou si můžete poradit s bakteriální skvrnitostí listů a dalšími problémy. Účinný je česnekový extrakt, který si snadno připravíte podle návodu výše. Kromě samotných stroužků česneku poslouží i zelené části této rostliny. Tímto způsobem je možné použít také cibuli.

Hubení škůdců

Nejčastějšími škůdci, kterých se chceme zbavit, jsou mšice, svilušky a molice. Jejich vinou jsou totiž ovocné stromy a keře chudší na plody. Tito škůdci se též mohou stát příčinou slabého vzrůstu rostlin, protože jim ubírají životní energii.

  • Řebříček na svilušky a mšice: 1 kg kvetoucího řebříčku nasekáme na kousky a zalijeme 10 litry horké vody. Necháme odstát do druhého dne. Postřik provádíme neředěným nálevem.
  • Pelyněk proti mravencům, hlemýžďům, sviluškám a mšicím: připravíme si kašičku, a to stejným způsobem, jako jsme chystali kašičku z kopřiv.
  • Třezalka proti mšicím, molicím a sviluškám: připravíme si kašičku nebo nálev.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/naturalne-srodki-na-choroby-drzew/

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/jak-ucinne-chranit-stromy-a-kere-pred-msicemi-a-dalsimi-skudci-jde-to-i-setrne-bez-chemie/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!