Šeřík vám na zahradě poroste sám, ale za dobrou péči se odvděčí
V záplavě exotických dřevin se z našich zahrada začal v posledních letech šeřík pomalu vytrácet. Naštěstí vznikají stále nové atraktivní kultivary, které jeho popularitu u našich domovů obnovují. A kam je vysadit, abyste se mohli těšit z jejich plné krásy?
Šeřík obecný (Syringa vulgaris) pochází z balkánských hor. Není u nás původní, i když si to mnozí lidé myslí. Miluje slunná místa a poroste klidně i v mírném svahu. Nevadí mu suché ani málo výživné půdy a mrazům odolává na jedničku. Zničit ho naopak může přemokření (podzemní voda by měla být v hloubce nejméně 1,5 m), stín a těžká půda nebo rašelina.
Šeřík na zahradě vysazujte s rozmyslem
Těmto půvabným keřům, vykvétajícím v květnu, se bude nejlépe dařit na volném prostranství při výsadbě během podzimu – během zakořeňování totiž potřebují více vláhy. Na jednom místě vydrží velmi dlouhou dobu a rády odnožují, takže na to při výsadbě myslete.
Množí se snadno – nejčastěji odnožemi, které vyrážejí až do vzdálenosti 1,5 metru od hlavního těla rostliny. Vsadit můžeme i na vrcholové řízky, a to zejména u S. chinensis, S. microphylla, S. persica a S. Laciniata. Zahradnické příručky mluví o odebírání jednoročních výhonů během ledna a února, které je třeba zapěstovat v bezmrazé místnosti ve vhodném substrátu. V praxi si však tyto druhy mnohdy vystačí s odlomením životaschopné větvičky, jejím zapíchnutím do země a přiklopením velkou sklenicí od okurek.
Věděli jste, že šeřík Syringa microphylla můžete bez problémů pěstovat i ve větších nádobách?
Co potřebuje šeřík ke své spokojenosti?
Hlavně správný řez. Na jaře je třeba nejprve odstranit slabé výhonky a mrtvé dřevo, po odkvětu pak všechna zvadlá květenství. V tomto okamžiku také nejlépe snáší tvarování, případně i hlubší řez. Například Syringa josikaea se bez tohoto kroku prakticky neobejde, zato Syringa x persica Laciniata si obvykle vystačí právě jen s odstraněním zvadlých květů, stejně jako Syringa microphylla. A pokud chcete kultivar, které téměř neodnožuje, vsaďte na Syringa chinensis.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)