Šeřík v hlavní roli: Vyrobte si skvělý šeříkový olej

Šeřík

Jedním z hlavních symbolů jara je bezesporu šeřík. Tento nádherný keř dává tolik krásy a vůně, že si ho nelze nevšimnout. Jinak se také jedná o symbol konce druhé světové války a skvělou léčivou rostlinu. Vždyť se stále šeřík používá na výrobu kvalitního oleje, sirupu a také nejrůznějších obkladů. My se v tomto článku zaměříme především na šeříkový olej. Podíváme se na jeho léčivé účinky, výrobu a také použití.

V čem spočívají léčivé účinky šeříkového oleje?

Když se šeříkový olej smíchá s nějakým nosným olejem, vznikne směs mající spousty pozitivních účinků. Mimo jiné jsou to třeba:

  • antibakteriální účinky,
  • antiseptické účinky,
  • schopnost rychleji hojit drobné oděrky,
  • uvolnění bolestí hlavy,
  • sedativní účinky,
  • uklidnění,
  • využití v aromaterapii.

Jinak se také hovoří o tom, že šeřík pomáhá zmírnit hádky s stmelit větší množství lidí. Zapomenout nelze ani na vyhlazování vrásek, pomoc při omlazení pleti a jejím ochabnutí.

ŠeříkŠeřík: Foto Pixabay

Jak na šeříkový olej

V první řadě je zapotřebí posbírat květy. Ideální je začít na počátku května. Berte jen ty opravdu otevřené. Máte-li nasbíráno, vložte je do vymyté, suché a uzavíratelné sklenice. Do sklenice nalijte olej. Může být třeba mandlový, slunečnicový, jojobový, případně jakýkoli jiný. Lahev se následně zahřeje, ale nevaří. Po zahřátí je zapotřebí nechat směs ještě týden luhovat na teplém a světlém místě. Sklenici vždy pravidelně protřepejte. Olej se pak cedí přes plátno do připravených skleniček.   ŠeříkŠeřík: Foto Pixabay

Bezpečnost využití šeříkového oleje

Důležité je využívat šeříkový olej s mírou. V první řadě jej naneste na místo v menším množství, zjistíte hned, jestli se případně objeví alergická reakce. Těhotným či kojícím ženám se doporučuje používat olej pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Stejně tak není vhodný pro malé děti.

Šeřík: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.