Semena annatto: koření pro naše zdraví

Annatto semena

Oreláník barvířský (Bixa orellana) je rostlina, která přirozeně roste v tropických oblastech Ameriky jako malý strom s velkými lesklými listy. Rostlina kvete růžovými květy s mnoha tyčinkami. Z nich se pak vytvoří plody, což jsou červené tobolky s pichlavou slupkou. Uvnitř nich se nachází červená semena. Součástí semen je pigment, který se v potravinářství používá jako přírodní barvivo. Indiáni si tímto barvivem mazali těla, aby při bitvě odradili nepřítele. Současně tak získali také ochranu před komáry.

Vzhled a chuť semen

I když si annatto můžete koupit především ve formě prášku, což je také nejpohodlnější varianta k následnému používání, narazit můžete i na celá semena. Jsou cihlově červená a mají trojúhelníkovitý tvar (trochu jako pohanka). Svou chutí připomínají pepř s tóny muškátového oříšku. Skladovat bychom je měli ve vzduchotěsné nádobě na tmavém místě. Vzhledem k tomu, že annatto se používá jako koření v malém množství, mohou je používat i ti, kteří si hlídají svou váhu. Pro zajímavost: na 100 g annatta připadá 345 kcal.

Annatto

Foto: Pixabay

Obsah semen

Annatto obsahuje flavonoidy a alkaloidy. Díky tomu se může pochlubit diuretickými, antirevmatickými a protizánětlivými vlastnostmi. Kdysi se semena používala zejména pro své léčivé účinky (proti horečce, onemocnění ledvin, úplavice, léčba popálenin, úpalu, proti bolestem hlavy), dnes se používá zejména jako barvivo. Kromě již jmenovaných má taktéž antioxidační, antibakteriální a antiseptické vlastnosti.

Léčivé účinky

Semena rostliny se používají k léčbě různých nemocí, jako jsou neštovice, spalničky, onemocnění žaludku a ledvin, ale také ke snížení horečky. Kromě toho mají mírné projímavé účinky. Dužina plodů se používá na obklady. Listy se zase používají k léčbě dýchacího ústrojí, při bolestech v krku, ale také při zánětech a infekcích pochvy a kůže, při horečce, průjmu, hemeroidech atd.

Použití v kuchyni

Barvivo se neztrácí ani při dlouhé tepelné úpravě, je ale možné, že trochu změní odstín. Jako barvivo má podobné vlastnosti jako třeba kurkuma, šafrán nebo světlice barvířská. Používá se tudíž ve stejných pokrmech. Kromě barvy poskytuje ale také aroma, které chutná pepřově, mírně kysele, hořkosladce. Annatto se nejčastěji používá k ochucení vegetariánských jídel, jako jsou ta se základem z fazolí, rajčat, sladkých brambor, dýně, papriky, ale také k rybím pokrmům a sýrům. Semena se louhují v horké vodě – a to tak dlouho, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu červené. Tuto vodu pak používáme k uvaření luštěnin nebo rýže. Kromě toho se semena přidávají do masových marinád a omáček.

Zdroj: https://burea-uinsurance.com/en/annatto-benefits-properties-calorie-content-useful-properties-and-harm/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!