Sedmikráska: Její využití je pozoruhodné
Kdo by neznal sedmikrásku? Označuje se také jako chudobka nebo latinsky Bellis perennis a najdeme ji fakticky na veškerých travnatých plochách. Standardně se nachází na loukách, na zahradních trávnících anebo jako součást velkých pastvin. Tato vytrvalá bylina se řadí do čeledi hvězdicovitých. Sedmikráska je vysoká přibližně pouze 15 cm. Charakteristická je jednooborovým typem stvolu a také růžicí nacházející se při zemi. Typické jsou i tradiční bílé jazykové květy po obvodu žlutého terčíku.
Sběr a účinné látky sedmikrásky
Ke sběru sedmikrásky se můžete odhodlat prakticky kdykoli od dubna až do října. Kvalita květů bude fakticky totožná. Sbírají se pouze květní úbory se stopkou do zhruba 2 cm. Účinných látek obsahuje sedmikráska spousty. Tradičně mezi ně patří třeba sliz, silice, saponiny anebo hořčiny. Jinak směs látek působí protizánětlivě a vydatně pomáhá při dokašlávání.
Jak pomáhá sedmikráska?
Chudobku lze využívat při různých obtížích. Tradičně pomáhá při látkové výměně, a to ve slezině, játrech či žlučníku. Mnohdy dokáže pomoct sedmikráska i při chřipce a podobných virových onemocněních. Jedná se o močopudný prostředek, takže vodnatelnost organismu by měla být jejím prostřednictvím vyřešena také. Takový sedmikráskový sirup je vynikajícím bojovníkem proti kašli. Jinak se používá i zevně, a to při nemocích kůže anebo vředech či otocích.
Vyrobte si jednoduše sirup
Sirup ze sedmikrásky si zvládnete vyrobit bez problémů sami. Stačí vzít hrst květů a vložit je do 0,5 l horké vody. Následně necháme 12 hodin luhovat, vše procedíme a následně smícháme s cukrem. Vaříme, až směs zhoustne. 2 až 3 lžičky denně proti kašli budou optimální prevencí. Dát je můžete bez problémů i malým dětem, které trápí kašel poměrně často. Po několika dávkách by se jim mělo ulevit.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.