Sedmikráska jak ji neznáte: Potěší léčivými účinky i jako součást salátu
Říká se jí různě. Oficiálně je to sedmikráska chudobka (Bellis perennis), ale znát ji můžete také jako sedmikrásku obecnou a lidově se jí rovněž někdy říká jednoduše chudobka. Pochází z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a v našich zahradách i na mezích ji lze vidět opravdu na každém kroku.
Její léčebné účinky jsou doloženy už od středověku a v Evropě je rozšířena prakticky na všech místech, kde je jen o trochu tepleji – tedy od Španělska až po Kavkaz. Ovšem daří se jí i na jiných místech světa, kam byla zavlečena – například v Severní Americe nebo na území Nového Zélandu.
S čím vám sedmikráska může pomoci
Obtíží, na něž se tato bylinka hodí, je celá řada. Nejvíce účinných látek, mezi které patří například třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, silice či inulin se nejvíce koncentrují v květních úborech, a právě ty se proto suší a přidávají do čajů.
Foto: JP Hamon / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bellis_perennis_01.jpg
A na co je lze aplikovat? Především na onemocnění dýchacích cest (zejména pak průdušek), ale i jako prostředek proti zánětům nebo jako očistný prostředek pro játra a ledviny. Moderní výzkumy pak prokázaly, že se jedná rovněž o skvělý antioxidant.
Připravte si čaj ze sedmikrásek, nemá žádné vedlejší účinky a skvěle vám pomůže
A jak ze sedmikrásek využít to nejlepší? Jednu lžíci sušených květů nebo dvě lžíce čerstvých zalijte horkou vodou a nechte 15 minut louhovat přikryté pod pokličkou. Poté sceďte, podle chuti doslaďte a vypijte. Užívá se 3x denně až do vymizení obtíží, nejdéle však tři týdny. Poté je doporučena přestávka a to i přes to, že při užívání sedmikrásek nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky.
Zevně lze sedmikrásku použít proti ekzémům i na záněty kůže
Ovšem trpíte-li spíše problémy externího charakteru, pak si připravte odvar dvakrát silnější a použijte sedmikrásku jako léčivý obklad. Pomáhá s vyrážkami, ekzémy i nejrůznějšími povrchovými záněty kůže. Obklad položte na postižené místo a nechte půl hodiny působit opakujte 3-5 x denně.
Foto: KENPEI / Creative Commons / CC-BY-3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bellis_perennis3.jpg
Co byste ještě měli vědět o sedmikrásce
Její použití je doporučeno už pro děti od šesti let. A vcelku nezáleží na tom, v jaké části roku její květy nasbíráte – obsah účinných látek v nich se prakticky nemění. Na maximum jsou však koncentrovány okolo pravého poledne, nejméně jich naopak bývá večer.
Náhledové foto: Fab / Creative Commons / CC-BY-3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bellis_perennis_1.jpg
Zdroj: Bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/66-husi-kvitko-sedmikraska-chudobka-vliv-lecive-ucinky-na-zdravi-sber
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)