Sbírání hluchavky se vyplatí: Využití je opravdu pestré
Hluchavka je velice podobná klasické kopřivě, která nás může nepříjemně popálit. Avšak od klasické kopřivy se liší bílými květy, které obklopují stonek ze všech stran. Hluchavka je hojně využívána v lidovém léčitelství, o čemž svědčí také velké množství jejích lidových názvů. Říká se jí hluchá kopřiva, hluchavinka, mrtvá žihlava, planá bazilika či planá kopřiva.
Léčebné účinky rostliny
Hluchavka bílá se používala již celá léta zejména na ženské obtíže. Ženy používaly hluchavku, aby si odpomohly od menstruačních bolestí a posílili dělohu. Hluchavka navíc působí proti zánětu vaječníku a jiných gynekologických zánětů. Kromě žen hluchavku využívají také starší lidé, kteří mají problémy s močením. Hluchavka dále může pomoci při nespavosti a kožních ekzémech, podporuje trávicí a dýchací systém. Má také pozitivní účinky na léčbu hemeroidů.
Jak hluchavku používat?
Obvykle nebývá problém hluchavku nasbírat. Roste téměř všude, stačí se dívat. Ale koupit si ji můžeme také v sušené podobě v lékárně. Například tzv. „ženské“ čaje mají jako jednu z nejčetnějších složek právě hluchavku. Kromě čaje můžeme hluchavku připravovat ve formě odvaru a používat ji zevně – například na kožní onemocnění. Z hluchavky si můžete připravit taktéž koupel, která vám pomůže při hemeroidech. Kromě toho můžete mladé listy hluchavky přidat do salátů.
Příprava nálevu a čaje
Dvě kávové lžičky květů zalijte 250 ml horké vody. Nechte 15 minut odstát. Pokud chcete, můžete čaj osladit medem a používat jako čaj či tonikum.
Příprava koupele
Natrhejte si 10-15 celých rostlin. Ty potom nakrájejte nebo natrhejte na malé kousíčky. Ráno je zalijte vlažnou vodou (všechny musí být potopené) a nechte je stát do večera. Nechte přejít varem a asi 5 minut jim dejte na vyluhování. Tento výluh pak slijte do koupele.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!