Sběr žaludů na podzim: Recept na domácí žaludovou kávu
Žaludy jsou jedny z jedlých plodů, které dozrávají na podzim. Mnohým z nás se vybaví sběr žaludů do školy. Pokud máte nasbíráno, tak vám prozradíme recept na domácí výrobu žaludové kávy.
Žaludy jsou oblíbenou pochoutkou mnoha tvorů žijících v lese. Ale už naši předci mleli žaludy na mouku, ze které se pekl chléb a různé druhy jednoduchých placek. V různých pramenech se uvádí, že žaludovou mouku a kávu lidé používali především v časech nouze, když byl nedostatek jiných surovin. Ale to není zcela přesné. Žaludovou kávu neboli žaludovku pili už staří Slované. Žaludy se tak dnes řadí mezi potraviny zdravé výživy. A není nad to, když si můžete doma vyrobit vlastní a zdraví prospěšnou tzv. žaludovku.
Výroba domácí žaludové kávy
Nasbírané žaludy (na první zkoušku vám bude stačit čtvrt kila) nechte cca týden při pokojové teplotě zaschnout, aby se jádro lépe oddělilo od skořápky. Pak špičatým nožem žaludy vyloupejte a odstraňte slupku (pokud to nejde, uděláte to až po upražení). Jakkoli poškozené, červavé a načernalé plody vyhoďte. Připravené žaludy přelijte vroucí vodou, nechte vychladnout a následně slijte. Opakujte ještě 1 či 2x.
Žaludy opražte na pánvi nebo v troubě při teplotě 220 °C po dobu cca 40 minut. Stále je třeba promíchávat, aby se opražily stejnoměrně. Čím déle se praží, tím budou tmavší a chuť kávy bude výraznější, více oříšková. Opražené žaludy by měly mít tmavě hnědou čokoládovou barvu. Vychladlé žaludy umelte jako zrnkovou kávu. Pokud máte rádi ochucenou kávu, můžete při mletí k praženým žaludům přidat hřebíček, skořici, muškát, kardamom apod.
Foto: Pixabay
Příprava domácí žaludovky
Do hrnku dejte 2 lžičky pražených žaludů a zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte 2 až 10 minu vyluhovat. Čím déle necháte vyluhovat, tím bude káva tmavší a více hořká. Poté je třeba scedit. Žaludovou kávovinu můžete použít opakovaně, pak je ovšem lepší ji 2 až 3 minuty povařit. Pro zlepšení chuti můžete přidat mléko, osladit medem, sirupem, cukrem, a to i klidně vanilkovým či skořicovým.
Zdroj: babinet.cz, living.iprima.cz
Náhledové foto: Pixabay