Sběr semen z rostlin: přehled zásad, které nesmíte porušovat

Semínka

Dnes už si můžete semena zakoupit na každém rohu – v zahradním centru, květinářství nebo třeba supermarketu. Přitom mnohem levnější metodou (i když pravda ne tak spolehlivou zejména v klíčivosti) je jejich sběr z rostlin, které již máte doma. Naše babičky byly zvyklé sbírat a uchovávat si semena na nadcházející sezónu. Vzhledem k tomu, kolik semínek můžete tímto způsobem získat, se ale vyplatí znát hlavní zásady.

Sběr semen má své důvody

Jedná se o způsob získání semen, který je naprosto zdarma. Jednoduše můžete nechat některou ze svých rostlin vytvořit semena (obvykle se tak děje na konci jejího vegetačního cyklu). Například ředkvičku nesklidíte a necháte ji vyjít do květu, kde se pak vytvoří lusk se semeny. Tato metoda je navíc uspokojující – máte lepší pocit z odvedené práce, protože jste si vše zajistily samy. Trochu problematické je to, že termíny sklizně se mohou u každé rostliny lehce lišit.

Semena

Foto: Pixabay

Kdy na sběr semen

Semena a plody rostlin dozrávají v různou dobu. Takže zatímco semínka některých je možné sbírat už v červnu, na jiné si budeme muset počkat do září. Je třeba sledovat, kdy jsou zralé, protože prošvihnout tu správnou chvíli se nevyplatí (semínka mohou vypadnout do země nebo je mohou sezobat ptáci). Na konci léta je možné sbírat semena některých druhů zeleniny, trvalek a květin. Ovoce ve formě lusků sklízíme, když jsou suché a hnědé. Dužnaté ovoce (tykve apod.) odebíráme v domě, kdy běžně sklízíme plody.

Vhodná doba na sběr

Semínka sbíráme ideálně za slunečného dne, když nejsou vlhká (od deště či rosy). Počkejte si několik dnů poté, co nebyl žádný déšť. Semínka jsou totiž dokonale suchá a v ideálním stavu. Pokud bychom sbírali semena vlhká, před uskladněním je necháme usušit na papírové utěrce rozložené v jedné vrstvě. Semena odebíráme ze zdravých rostlin, protože některé patogeny by mohly v semenech přezimovat a narušit nám tak růst mladých sazenic.

Nemíchejte semena

Semena dávejte dohromady pouze od jednoho druhu rostlin. Pokud bychom je namíchali, mohli bychom si zkomplikovat jejich následný výsev. Semínka skladujeme v papírovém nebo plátěném sáčku, která zajistí prodyšnost a sníží pravděpodobnost vzniku plísní. Nesbírejte semena z rostlin označených F1, protože rostliny, které z nich vypěstujete, budou podobnější planým formám, než mateřské rostlině.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-nasiona-roslin-ogrodowych-zasady-zbioru-i-przechowywania,nId,4914155

https://www.denik.cz/bydleni/rady-do-zahrady-sber-semen-a-kontrola-korenu-20161024.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!