Sázka na tyto přírodní repelenty se vyplatí

Libeček

Léto je sice skvělým obdobím, nicméně často se spojuje i s různými negativy. Na mysli máme zejména hmyz. Takoví komáři dokážou potrápit a klíště i hodně ublížit. U nás se nacházejí hlavně v Čechách klíšťata obecná a na Moravě klíšťata lužní. Ubránit e jim není zrovna jednoduché. Do přírody samozřejmě bereme nejrůznější repelenty. Pokud ale hodláte bojovat s tímto nepřítelem přírodní cestou přímo na zahradě, vsaďte na přírodní repelenty v podobě různých rostlin a bylinek. O které se jedná?

Karafiáty

Milujete krásu i vůni karafiátů? Tato tradiční květina má i odpuzující účinky. Stačí květy karafiátů zalít horkou vodou a zavřít na nějaký čas do uzavření nádobky. Výluh bude sloužit jako skvělý přírodní repelent.

Karafiát

Foto: Pixabay

Rozmarýn

Repelent z této bylinky se vyrábí převařením vody a jejím odstátím. Do takovéto odstáté vody nasypete rozmarýn. Po vychladnutí se vše scedí a přidá lžička vinného octa.

Rozmarýn

Foto: Pixabay

Citronová tráva

Komáři doslova nenávidí vůni citronové trávy. Když necháte podrcenou citronovou trávu luhovat v olivovém oleji po dobu nějakých dvou týdnů na hodně tmavém místě, vytvoříte si vynikající repelent. Pozor jen na jeho použití na oblečení.

Libeček nejen do polévky

Velmi oblíbenou bylinkou je také libeček. Podrcením jeho listů a následným potřením byste se měli dotěrného hmyzu zbavit.

Libeček

Foto: Pixabay

Skvělý česnek

Jako mocný životabudič funguje samozřejmě i česnek. Jeho smícháním s pivem docílíte vzniku perfektní směsi, která dokáže odpudit jak komáry, tak i klíšťata. Ta příliš nemusí vitamín B, jenž je v pivu tradičně obsažen v poměrně vysokém množství.

Mix fenyklu, hřebíčku a tymiánu

Tyto bylinky se vyplatí naložit do olivového oleje a delší dobu uskladnit na místě s minimálním přístupem světla. Po natření kůže olejem, v němž byly bylinky vyluhovány, byste měli být ochráněni.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.