Saturejka nesmí v bylinkové zahrádce chybět

Saturejka

Kdo by neznal saturejku? Toto koření poměrně výrazného aroma má ostrou chuť a funguje i jako léčivka. Najdeme jej například jako součást provensálské směsi anebo se přidává přímo k zelenině, uzenině nebo k jakýmkoli jiným pokrmům. Dokáže snižovat krevní tlak a má mnohé další blahodárné účinky. Její pěstování není nijak výrazně náročné. Představme si tedy saturejku podrobněji a zaměřme se i na pravidla jejího pěstování.

Jednoletka i trvalka

Saturejka označované též latinsky jako Satureia je jednoletou nebo i vytrvalou bylinou. Charakteristická je především vytvořením malého kompaktního keříku, jehož spodní část dřevnatí. Z botanického hlediska se saturejka řadí mezi hluchavkovité. Jak listy, tak i její ostatní části se vyznačují charakteristickou vůní. Květy vyrůstají přímo v přeslenech a mají bílou až nafialovělou barvu. Rostlina kvete od července v podstatě celé léto. Nejčastěji vyskytujícími se druhy jsou saturejka zahradní a saturejka horská.

Volba stanoviště pro saturejku

Saturejka miluje sluníčko. I proto se vyplatí na jih orientovaný záhonek anebo zkrátka prostor, kam sluneční paprsky doléhají dlouho ve velké intenzitě. Půdní podklad postačí hlinitopísčitý. Horská saturejka vyžaduje spíše propustnější půdu. Truhlíky zkrátka musí disponovat drenážní vrstvou. Na záhonku není od věci saturejku ochránit slámou či chvojím.

Zásady pěstování a množení saturejky

Jestliže hodláte pomoct saturejce v růstu, vsaďte na kompost. Hnojení kravskou mrvou nesnáší. Zálivka musí být samozřejmě pravidelná. Pokud chceme sklízet úrodu dříve, pak musí být rostlina v prostředí s teplotami od 15 do 20 stupňů Celsia. Škůdci si saturejku příliš nevybírají. Co se týká množení, při výsevu klíčí saturejka cca 2 týdny. Vytrvalý typ se množí samovýsevem. Jinak probíhá množení vrcholovými řízky.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.