Sarracenia patří mezi masožravé špirlice
Sarracenia ze skupiny masožravých špirlic patří mezi vhodnou rostlinu pro ty, kteří začínají s pěstování takzvaných masožravek. Pochází z východu Severní Ameriky a lze ji pěstovat doma a dokonce i venku. Celoročně. Každý typ pěstování má svá specifika. Poradíme vám pár tipů, jak na tyto krásné kytky.
Zimování
Jak již bylo zmíněno – lze sarraceniu pěstovat i venku. Navíc můžete si vybrat mezi květináčem či obyčejným zasazením do zahradního rašeliniště. Pro úspěšné pěstování se doporučují spíše tyto varianty. Je totiž žádoucí pokles teplot přes zimu. Pokud však chcete, aby vám tato rostlina zdobila parapet, i to lze zařídit. Pokles totiž není úplně nezbytný. Jde totiž o to, že rostliny zažívající pravidelný pokles teploty jsou na tom lépe, co se týče vitálnosti a pravidelnosti květu.
Na jaře nepřelévat
Pěstujte špirlice v kyselém substrátu. Ideální je varianta rašeliny a křemitého písku v poměru 3:1. Další užitečnou radou pro vás může být ta o přelévání. Zejména na jaře. V létě je důležité mít substrát stále mokrý. Nejlepším způsobem, jak toto kontrolovat je sledovat pravidelně plnou podmisku. V zimě zalévání mírněte. Substrát udržujte stále mokrý, avšak v misce by voda stát neměla. Teď již klíčové jaro. Měli byste se totiž vyvarovat přelévání, které může být pro květinu osudné. Navíc změny zálivky ze zimy na jaro a z jara na léto musí být pozvolné, aby sarracenia neprožívala šoky.
Přejídá se? Ucpěte ji!
Může u vás nastat problém, překrmování. Rostlina sama si dokáže sehnat potravu, která ovšem někdy může být nad její síly a v pastech pak po nějaké době nekonzumace hnije, což může mít za následek ohrožení rostliny. Nabízíme jednoduché řešení. Ucpávejte její pasti vatou. Posledními radami budou ty o hnojení. Zde neexistuje žádná univerzální, jen střídmost a opatrnost. U každé květiny je to individuální. Pokud hnojíte méně, pomůže to semenáčům, avšak poté to může negativně ovlivnit jejich odolnost.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.