Saponiny aneb jarní detoxikace z louky a zahrádky
Když se řekne saponiny, vybavíme si jako první nejspíš mydlici lékařskou (Saponaria officinalis), která má název těchto složek ve svém latinském názvu. Dříve se používala k praní prádla. Ovšem degradovat tuto zajímavou ingredienci rostlinné říše jen na prostředek pro úklid by byla rozhodně škoda.
Saponiny mají totiž na lidské tělo množství účinků – a to zejména ty očistné. Ne nadarmo se proto na jaře používají k nastartování organismu a detoxikaci třeba prvosenka, sedmikráska nebo bříza, které obsahují saponinů požehnaně.
Foto: Pixabay
Co všechno umí saponiny
Pokud bychom se na ně podívali podrobně, zjistíme, že našemu organismu pomáhají vylučovat metabolity (odpadní produkty z látkové výměny), nabízejí tonizující a omlazující účinek, podporují vylučování moči a pocení a leckdy mohou pomoci i s úpravou zažívání.
Stačí si do každého salátu nebo zeleninové přílohy přidat na jaře malou hrst vybrané bylinky po dobu jednoho až dvou týdnů. Jednodušší a příjemnější přirozená detoxikační kúra snad ani neexistuje. A kde všude saponiny najdete?
- sedmikráska
- prvosenka
- jablečník
- ženšen
- maceška
- konopce
- celík zlatobýl
- bříze
- divizna
- lékořice
- černucha setá
- lebeda polníček
- oves
- chřest
- červená řepa
Ne všechny bylinky jsou vhodné k přidání do salátu, ovšem váš jídelníček může být díky tomu také mnohem bohatší. Černucha setá se uplatní třeba při přípravě jídel z indické kuchyně, ženšen lze zase koupit usušený a připravit si odvar. Abychom se saponiny nepředávkovali (což může způsobit nevolnost a potíže se zažíváním), neužíváme nikdy více než dva šálky odvaru denně z libovolné byliny nebo jejich směsi.
Foto: Pixabay
Kde všude najdete saponiny?
Možná si vybavujete, že na podzim bývají silnice v některých místech pokryty zvláštní pěnou. Mohou za ni plody jírovce (kaštany). Stačí jen trocha vody a její rozvíření pneumatikami a saponiny jsou na světě. A totéž umí třeba břečťan – stačí několik natrhaných listů břečťanu vložit do sklenice s vodou a chvíli silně třepat. A už se můžete kochat mýdlovou pěnou. Jde spíše o pokus pro děti, ale na druhou stranu – proč nepokročit v poznávání naší přírody zase o kousek dále?
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)