Šanta kočičí pro milovníky koček. Návod na její pěstování
Není oblíbenější rostliny u vašich kočičích mazlíčků, než je právě šanta kočičí (Nepeta cataria). Tato rostlina vyvolává u koček téměř extatické stavy. Když se kočky přiblíží do její blízkosti, neodolají a musí se v rostlině vyválet. Tato trvalka je známá pro své aromatické listy zelené nebo šedozelené barvy. Kočky si na nich velmi rády pochutnávají. Mnohem nápadnější jsou však květy nafialovělé barvy. Vzhledem k tomu, jaké účinky tato rostlina na kočky má, můžete najít spoustu hraček vycpaných sušenými lístky šanty kočičí.
Šanta kočičí čili kočičí máta
Vzhledem k vůni rostliny a její oblibě u koček ji někdy označujeme taktéž jako kočičí máta. Tato rostlina roste na severní polokouli, je velice atraktivní pro včely a další opylovače. Šantu kočičí můžeme pěstovat na záhonu i v květináči, ideální čas pro její výsadbu je na jaře nebo na podzim. Důležitá je propustná půda a dostatek sluníčka. Pokud zastřihnete vybledlé stonky, podpořte tím růst v létě. Na podzim, jakmile rostlina odumře, seřízněte šantu až k zemi.
Foto: Pixabay
Pěstování šanty kočičí
Ideální je slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pokud bude stát delší vodu v podmáčené půdě, hrozí hniloba kořenů a odumření rostliny. Šanta kočičí toleruje období sucha. Vzhledem k nízkému růstu se hodí zejména do předních částí záhonů. Jednotlivé rostliny sadíme ve vzdálenosti 30 až 60 cm. Šanta kočičí vyžaduje jen velmi málo péče. Při pěstování v květináči nezapomínáme pravidelně zalévat.
Zastřihávání rostliny
Květiny se vytváří poměrně dlouhou dobu, je dobré je po odkvětu zastřihnout. Díky tomu získá rostlina kompaktnější tvar, ale také je povzbuzena k další tvorbě květů (nemusí věnovat energii do odumřelých stonků). Na konci podzimu růst ustane, to je čas, kdy je třeba odřezat odumřelé stonky. Mrtvé listy odstraňte pokud možno až na jaře, protože přes zimu poslouží jako úkryt pro slunéčka sedmitečná.
Množení šanty kočičí
Množení je velmi jednoduché. Pokud máte větší, zdravý keř, stačí z něj část oddělit a přesadit na jiné místo. Toto se provádí u rostlin, které jsou staré několik let. Množení dělením prováníme na podzim nebo brzy na jaře. Poté, co novou část přesadíte na jiné stanoviště, nezapomeňte ji dobře zalévat.
Zdroje info:
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-catmint/
https://www.ireceptar.cz/zahrada/santa-nenarocna-trvalka-podobna-levanduli-kvete-po-cele-leto-20190626.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!