Sametové fazole jako přírodní antidepresivum
Pojem sametové fazole není v našich končinách příliš znám, protože se jedná o plodinu, jež se k nám dostává především ve formě tablet jako doplněk stravy. Mucuna pruriens, jak je rostlina odborně latinsky pojmenovávána, působí jako velmi silný antioxidant a má i afrodiziakální účinky. Podle mnohých je také jakýmsi potenciálním bičem na Parkinsonovu chorobu. Jak tedy samotnou mucunu získat a ve kterých oblastech se používá?
Jak se mucuna získává
Alternativ získání sametové fazole je hned několik. Tradičně jsou k dispozici kompletně celé fazole. Z nich se připraví nálev. Jinak bývá k dispozici také prášek z těchto fazolí, případně tablety. Prášek funguje jako základ nápoje, který lze připravit pouhým smícháním s vodou. Jinak se také využívá přímo extrakt ze sametové fazole, který je logicky mnohem silnější. Pozor by si na konzumaci Mucuna pruriens měly dát těhotné a kojící ženy. Také není vhodná pro lidi s nízkým krevním tlakem.
Odkud Mucuna pruriens pochází?
Jedná se o rostlinu mající svůj původ v oblastech Karibiku. Nachází se ale také v afrických tropech. Co se týká její podoby, jde prakticky o liánu, tedy rostlinu plazivého charakteru. Používá se prakticky už od středověku, a to v tradiční asijské medicíně v Indii. Mnohými je právě nejen v těchto oblastech považována za potenciální lék na Parkinsonovu chorobu, jak již ostatně bylo zmíněno. Obsahuje velké množství látky L-dopa, tedy jakéhosi předchůdce dopaminu. Právě tato látka á velký vliv na nálady a pohyby těla. Mucuna pruriens tedy může ovlivnit činnost mozku.
Přírodní antidepresivum
S tím souvisí také pomoc při depresích způsobených nedostatkem dopaminu. Jinak je ale optimální i při mužské neplodnost podobně jako třeba kotvičník zemní. Mucuna pruriens dokáže zvýšit hladinu testosteronu. Údajně bývá obnoveno i množství spermií a Mucuna pruriens má pozitivní vliv i na jejich pohyblivost.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.